Jak wybrać to jedyne – piękne i użyteczne? Jak nie pogubić się w gąszczu parametrów, komponentów, modeli i kolorów? Na co zwrócić uwagę, by wybór okien do wymarzonego domu nie przysporzył nam bólu głowy, a ich późniejsze użytkowanie – migreny?

Kolor i materiał

Pomysł na okno idealne, które stanie się ozdobą elewacji naszego domu, czasem boleśnie zderza się z technologiczną rzeczywistością. Nie każdy materiał nadaje się do urzeczywistnienia naszych planów – do skonstruowania wielkich przeszkleń o naprawdę imponujących rozmiarach najlepiej wykorzystać aluminium, ze względu na statykę i lekki ciężar właściwy. Często wybór materiału determinuje również wielkość naszego budżetu – okna drewniane na ogół są najdroższym wyborem, gdy porównuje się je z modelami tej samej klasy, wykonanymi np. z PCV.

Postęp technologiczny sprawia, że szlachetne okleiny doskonale imitują drewno, zarówno pod względem faktury, jak i koloru. Dotyczy to każdego materiału – bogactwo kolorów i wykończeń może miło zaskoczyć: paleta RAL, kolory lub okleiny strukturalne czy drewnopodobne, anoda czy dwukolor, czyli inna barwa profilu na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia – naprawdę jest w czym wybierać.

Ważne współczynniki

Skoro przez okna może „uciekać” nawet 25-30% ciepła (a wraz z nim nasze pieniądze przeznaczone na ogrzewanie) warto zwrócić uwagę na modele energooszczędne. Opłaca się zapytać o wskaźnik Uw – informujący, jaka ilość ciepła przenika w ciągu 1 sekundy przez 1 m² okna. Im mniejsza wartość parametru, tym lepiej, bo oznacza to niższe straty energii.

Przed nowelizacją przepisów prawa budowlanego jego graniczna wartość wynosiła 1,3 W/m²K – obecnie jest to 1,1 W/m²K. Proces wprowadzania zmian zakończy się w 2021 roku, kiedy obowiązującą normą będzie 0,9 W/m²K. Dlatego już teraz warto poszukiwać produktów dostosowane nie tylko do aktualnych, ale i przyszłych wymagań Warunków Technicznych.

Wbrew pozorom nie wszystkie szyby przepuszczają te same ilości naturalnego światła – a ma ono nie tylko wpływ na odbiór wizualny pomieszczeń (te doświetlone wydają się przestronniejsze), ale i samopoczucie oraz komfort domowników. Dopytajmy o współczynnik Lt – wyrażany w procentach – który opisuje stosunek ilości światła słonecznego docierającego do szyby do ilości światła, która zostaje przez nią przepuszczona.

Praktycznie i zaradnie

Okna wykonane z PCV czy aluminium są bardzo odporne na negatywne działanie warunków atmosferycznych, drobne zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne. Łatwo je także utrzymać w czystość i – w przeciwieństwie do okien drewnianych – nie wymagają skomplikowanych zabiegów konserwacyjnych. Delikatne detergenty, regularne sprzątanie, sezonowe rzucenie okiem na stan techniczny i o kłopotach z oknami można zapomnieć na lata!

Warto także ułatwić sobie życie i wybrać modele z ukrytymi zawiasami. To rozwiązanie nie tylko podnosi walor estetyczny samego okna, ale i upraszcza sprzątanie – przecież wszelkie zakamarki to idealne miejsce do gromadzenia się brudu.

Drobnym drukiem

Wybierając okna korzystajmy z pomocy doradcy w salonie sprzedaży. Nie bójmy się pytać, i porównywać. Doceńmy porady i profesjonalną obsługę klienta, ale sprawdźmy też szczegóły umowy: okres obowiązywania i warunki gwarancji, jakie wady są uznawane w ramach reklamacji czy ewentualny koszt serwisu okien.

Podczas wyboru okien kierujmy się nie tylko modą – przecież to wybór na wiele lat. Funkcjonalność i wysoka jakość może iść w parze z ich dopracowanym, estetycznym wyglądem. Takie modele pogodzą pragmatyczne wymagania z gustem i dobrym smakiem.


Author: Mariusz

Get Connected