Efektowne przeszklenia w rozmiarze XXL to swoisty symbol współczesnej architektury łączący to, co niezwykle funkcjonalne z tym, co wysoce estetyczne. Innowacyjne rozwiązania, wysokiej jakości materiały oraz ogromne możliwości projektowe sprawiają, że w kontekście wielkogabarytowej stolarki, inwestora ogranicza w zasadzie tylko… wyobraźnia.

Nowoczesność przez duże N

Wielkopowierzchniowe przeszklenia, dedykowane kiedyś budownictwu biurowemu, coraz śmielej goszczą w projektach nowoczesnych domów jednorodzinnych. Okna zajmujące całą powierzchnię ściany lub jej znaczącą część, naturalne doświetlenie wnętrz, fuzja ALU i PVC , a przede wszystkim prostota formy to absolutny architektoniczny „must have”, otwierający dom na otaczającą go naturę. Zacierając granicę miedzy dwoma przestrzeniami – zewnętrzną i wewnętrzną, łatwo uzyskać efekt zachwycającego, panoramicznego widoku, zapraszając do aranżacji przydomową, ogrodową zieleń.

 

Technologia w służbie designu

Dążenie do dużych, jednolitych przeszkleń wymaga zastosowania innowacyjnych, wytrzymałych materiałów profilowych i bezpiecznych, niezawodnych przeszkleń, które w efekcie będą stanowić odpowiednią barierę termiczną, dźwiękochłonną, a także zapewnią domownikom najwyższy stopień bezpieczeństwa. Na co więc zwrócić szczególną uwagę?

Tam, gdzie rady nie daje odkształcające się przy zmiennych temperaturach PVC czy narażone na działanie niekorzystnych warunków pogodowych drewno, doskonale sprawdza się aluminium, które wykorzystano m.in. przy produkcji systemów Superial i STAR. Materiał ten, dzięki sztywności, wytrzymałości i niepodatności na uszkodzenia, nie tylko z łatwością udźwignie ciężar wielkopowierzchniowej szyby, ale dzięki swojej plastyczności, pozwala na stworzenie wąskich profili – zwiększając współczynnik przenikania światła i doskonale wpisując się w minimalistyczne projekty współczesnych domów.

Aby zapewnić odpowiedni poziom bezpieczeństwa, w skład pakietów wielkogabarytowych powinny wchodzić szyby hartowane lub szyby VSG. Należy bowiem pamiętać, że im większa powierzchnia szyby, tym większą uwagę należy poświęcić jej wzmocnieniu. Szkło hartowane, będące nawet pięciokrotnie mocniejsze niż szkło standardowe, podczas ingerencji z zewnątrz pęka na drobne, tępe kawałki, zaś szkło laminowane (VSG), dzięki folii umieszczonej pomiędzy 2 szybami, zatrzymuje odłamki w przypadku rozbicia. Oba rozwiązania minimalizują  ryzyko zranienia czy nieszczęśliwego wypadku. W przypadku solarki wielkogabarytowej, warto przyjrzeć się również metodzie szklenia statycznego na sucho (STV) polegającej na przyklejeniu szyby do profilu za pomocą specjalnej taśmy, co znacznie zwiększa stabilność konstrukcji, poprawia znacząco poziom bezpieczeństwa, a także wpływa pozytywnie na parametry akustyczne i dźwiękoszczelne. Takie rozwiązanie zastosowano w NorskStil – technologii zahartowanej w skrajnie wymagających warunkach klimatycznych Skandynawii.

Całość należy doposażyć w ciepłą ramkę dystansową, która zapobiegnie powstawaniu mostków termicznych, eliminując tym samym niekorzystne zjawisko strat ciepła.

 

Cały szereg zalet

Duże przeszklenia wykonane przy zastosowaniu wyjątkowo smukłych profili, np. dostępny w ofercie system PanoramAH!, łączą w sobie niezwykłe walory estetyczne i ponadprzeciętną funkcjonalność. Po pierwsze otwierają dom na otaczającą naturę, zapewniając właścicielom niezwykły, panoramiczny widok. Po drugie pozwalają rozświetlić  i dogrzać pomieszczenia, co bezpośrednio przekłada się na zauważalne mniejsze rachunki – zwłaszcza w okresie grzewczym. Po trzecie nadają bryle budynku ekskluzywny i nowoczesny wygląd, wyróżniając go na tle sąsiadującej z nim zabudowy.

Obecne osiągnięcia branży okiennej i dynamiczny rozwój technologii produkcyjnej sprawił, że przeszklenia wielkogabarytowe można z powodzeniem stosować w domach energooszczędnych i pasywnych, bez konieczności dokonywania wyboru między tym, co designerskie, a pragmatyczne. Projektując wymarzony dom nie trzeba więc iść na niechciane kompromisy.


Author: Mariusz Kudas

Get Connected