Mgła bywa nastrojowa, jednak kiedy kryją się w niej szkodliwe związki chemiczne i pyły, musimy z nią zdecydowanie walczyć. Nie wystarczą doraźne działania – dla wyeliminowania smogu konieczną są długofalowe i zakrojone na szeroką skalę działania. Jednym z nich jest program „Czyste powietrze”, którego celem jest efektywnym zarządzaniu energią w gospodarstwach domowych. W jego ramach możemy otrzymać dofinansowanie do termomodernizacji budynku.

Zima pod znakiem chorobotwórczego smogu

Śnieg, długie wieczory, przedświąteczna gorączka – te tradycyjne skojarzenia związane z zimą coraz częściej ustępują miejsca wspólnemu problemowi, którym jest smog. Sezon grzewczy skutkuje powstawaniem szkodliwych dla zdrowia zawiesin w powietrzu. Dym z kominów i spaliny mieszają się z powietrzem, którym oddychamy. Jakie są tego konsekwencje? Oprócz nieprzyjemnego drapania w gardle, kaszlu, podrażnienia oczu czy bólu głowy, smog prowadzi do groźnych chorób, w tym astmy i nowotworów. W obliczu tak negatywnych skutków naturalnym wydaje się pytanie, jak walczyć z tym zjawiskiem. Jednym z najważniejszych działań, które możemy podjąć, jest odpowiedzialne podejście do kwestii ogrzewania domu i efektywnej termoizolacji. Pierwszy krok to wymiana starych, nieefektywnych urządzeń grzewczych na nowe, o lepszych parametrach. Jak bowiem możemy przeczytać w raporcie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2015, główną przyczyną powstawania smogu są piece grzewcze w gospodarstwach domowych zasilane węglem, drewnem lub śmieciami.

„Czyste powietrze” o każdej porze roku

W celu walki z zanieczyszczeniami Ministerstwo Środowiska opracowało program „Czyste powietrze”, którego priorytetem jest wspieranie termomodernizacji budynków, a w konsekwencji zmniejszenie ilości zużywanej energii cieplnej. W ramach programu mamy możliwość otrzymania dofinansowanie do ocieplenia domu, wymiany wysokoemisyjnego kotła grzewczego a nawet okien.

Zastanawiacie się, co wspólnego z bilansem energetycznym budynku ma stolarka okienna? Szczelne okna zapobiegają wychładzaniu się budynku, a tym samym pozwalają zmniejszyć ilość ciepła potrzebnego do ogrzewania.

Co wyróżnia energooszczędne okna?

W jaki sposób rozpoznać okna, które będą efektywnie zapobiegać wychładzaniu budynku? Cenną informacją jest współczynnik przenikania ciepła (Uw) – jeżeli nie przekracza 1,1 W/m²K, okna spełniają wymagania stolarki przeznaczonej do budownictwa energooszczędnego. Zgodnie z nowelizacją rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, od 2021 roku Uw nie może być wyższy niż 0,9 W/m²K. Warto mieć to na uwadze podczas wyboru stolarki okiennej, aby spełniała wymogi zaostrzonych przepisów.

Termomodernizacja to zysk na lata

Oprócz walki ze smogiem wymiana okien na energooszczędne daje nam szereg dodatkowych korzyści, m.in.

  • ochronę przed przenikaniem chłodnego powietrza do wnętrza domu,
  • obniżenie rachunków za ogrzewanie,
  • zapobieganie wnikaniu  zanieczyszczeń, w tym kancerogennych związków chemicznych.

Smog to nasz wspólny problemem – jest powszechny, jak powietrze, którym oddychamy. Możemy biernie godzić się na jego szkodliwe oddziaływania na nasze zdrowie i samopoczucie lub podjąć działania mające na celu jest zwalczanie. Program „Czyste powietrze” to doskonała okazja, aby przy finansowym wsparciu Państwa poprawić bilans energetyczny domu, a tym samym zadbać o środowisko i obniżyć wydatki na ogrzewanie.

Skontaktuj się z naszym doradcą i poznaj szczegóły programu.

 


Author: Mariusz Kudas

Get Connected