Znamy je doskonale z filmów science fiction lub szpiegowskich thrillerów. Niegdyś popularne były szczególnie w dużych korporacjach i budynkach użyteczności publicznej – dziś spotkać je można także w domach prywatnych. Czytnik linii papilarnych lub RFID, pilot, klawiatura numeryczna czy system elektronicznej kontroli dostępu coraz częściej zastępują tradycyjny klucz otwierający nasze drzwi. Modny gadżet czy funkcjonalna innowacja?

W świadomości wielu osób „bezpieczne” drzwi wyposażone są w rygiel renomowanego producenta. Patentowany klucz stał się synonimem bezpieczeństwa i przywilejów, związanych z dostępem do określonych miejsc. Tymczasem postęp technologiczny sprawia, że tradycyjny zamek znacznie wzbogacił swoją funkcję i zdecydowanie zmienił formę.

Drzwi, których nie trzeba zamykać

Nie dość, że drzwi nie trzeba zamykać – bo ryglują się automatycznie – to jeszcze zdecydowanie podnoszą standard bezpieczeństwa. Wielopunktowe zamki autoLock AV firmy Winkhaus, instalowane w drzwiach wejściowych, poza centralnym ryglem posiadają jeszcze dwa dodatkowe – u góry i na dole skrzydła. Po wejściu do domu nie tracimy czasu na zamykanie trzech różnych zamków – wystarczy tylko zatrzasnąć drzwi, by wszystkie rygle wysunęły się automatycznie, zapobiegając wyważeniu. Wielopunktowe ryglowanie zapewnia odpowiednie przyleganie skrzydła do ościeżnicy, a wywierane na nie siły rozkładają się równomiernie, co utrudnia zadanie włamywaczom.

Zaryglowany w ten sposób zamek można od wewnątrz otworzyć po prostu naciskając klamkę, a na zewnątrz montuje się pochwyt. Klucz potrzebny więc jest jedynie wtedy, kiedy chcemy wejść do domu.

Brelok do otwierania

Równie popularnym urządzeniem zastępującym klucz jest pilot – poręczny, szybszy i wygodniejszy w użyciu. Decydując o sposobie zamykania drzwi coraz częściej wybieramy jednak nowoczesne rozwiązania, w których tradycyjny klucz zastępuje np. kod wpisywany na klawiaturze numerycznej. Estetyczna obudowa czytnika, wykonana ze stali szlachetnej, wbudowana jest w skrzydło drzwiowe, a wszystkie przewody ukryte w ościeżnicy. Otwarcie drzwi sygnalizuje zapalenie się odpowiedniej lampki, a posługiwanie się czytnikiem po zmroku ułatwia światło z diod LED, zintegrowanych z obudową.

Klucz, który masz zawsze przy sobie

Jeśli jednak naszą zmorą było ciągłe gubienie lub zapominanie kluczy, konieczność zapamiętania kodu czy przymus noszenia breloka nie ułatwi nam życia. Czy nie wygodniej byłoby otwierać drzwi jednym palcem? Drzwi otwierane za pomocą czytnika biometrycznego (czytnika linii papilarnych) to nie odległa przyszłość, ale rzeczywistość. Czy jest coś bardziej niepowtarzalnego i indywidualnego niż układ linii papilarnych? Nasz palec zastępuje najlepszy patentowany klucz, a przy tym mamy go zawsze przy sobie.

Klucz naprawdę smart

A gdyby Twój klucz mógł komunikować się z innymi kluczami i „wirusowo” przekazywać informacje? blueSmart to nowa generacja elektronicznej kontroli dostępu. Wprawdzie w tym rozwiązaniu nadal występują klucze, ale w powiązaniu z wkładkami i czytnikami tworzą one wirtualną sieć, w której urządzenia komunikują się ze sobą. W dobie Internetu Rzeczy (IoT) czy RODO pozwala to na wygodne administrowanie złożonymi systemami kontroli dostępu.

Ogromną zaletą systemu jest scentralizowany sposób zarządzania uprawnieniami za pomocą komputera, bez konieczności ręcznego programowania każdej wkładki. Użytkownik otrzymuje indywidualne prawa dostępu do właściwych pomieszczeń na określony czas. Klucz wyposażony jest w chip, na którym oprócz zaprogramowanych praw dostępu, zapisywane są również dane pobrane z innych wkładek. Elektroniczna komunikacja działa w obie strony – klucz może również przekazywać dane do wkładek (a za ich pośrednictwem do innych kluczy) i oprogramowania. Zapewnia to niezwykle szybkie rozprzestrzenianie się danych – co ma znaczenie zwłaszcza przy blokadzie

Klawiatura numeryczna, czytnik linii papilarnych czy klucz elektroniczny – niezależnie od tego, jakie rozwiązanie wybierzesz, w połączeniu ze stolarką firmy OknoPlus stać będzie na straży tego, co dla Ciebie najcenniejsze – Twojego komfortu i bezpieczeństwa.


Author: Mariusz

Get Connected