Oszczędność formy połączona z bogactwem naturalnych materiałów, minimalistyczna bryła pozbawiona zdobień i przestronne, naturalnie doświetlone wnętrza to charakterystyczne cechy architektonicznego minimalizmu. Jakie znaczenie dla stylu, w którym często jedyną ozdobą budynku jest jego elegancka elewacja, mają okna? I czy można zaprojektować ascetyczną stolarkę okienną?

Minimalistyczny budynek jest przede wszystkim funkcjonalny – nie ma tu miejsca na zbędne ozdobniki, a każdy szczegół konstrukcji ma swoje znaczenie techniczne. Użyteczność i harmonijne wkomponowanie w otoczenie podkreśla jeszcze geometryczność bryły, jasne kolory z przewagą bieli, dodatki z drewna, szkła, stali, klinkieru czy kamienia oraz duże przeszklenia.

Wśród osób ceniących oryginalność i nieszablonowość dużą popularnością cieszą się aranżacje elewacji z wykorzystaniem elementów szkła i aluminium. Ten typ konstrukcji – kiedyś postrzegany jako zimny, surowy i zbyt prosty – stał się wyrafinowany i innowacyjny.

Otwórz, by doświetlić

Jedyną z najbardziej charakterystycznych cech minimalizmu w architekturze są duże przeszklenia, nie tylko otwierające dom na otaczający go krajobraz, ale również zapewniające naturalne doświetlenie. Dzięki temu, wnętrza stają się jaśniejsze, bardziej przestronne i optycznie powiększone. To połączenie idealnie sprawdza się także w wypadku minimalistycznej stolarki okiennej.

Ascetyczna wizja piękna, inspirowana skandynawskim designem, zaowocowała stworzeniem narożnego okna całoszklanego. Brak tradycyjnego, szerokiego łącznika kątowego to niesamowity efekt wizualny i więcej słońca w pomieszczeniu. Eliminacja słupka na łączeniu okna oznacza zwiększoną powierzchnię szyby – dzięki czemu, w zależności od rozmiarów przeszklenia, do wnętrza wpada od 2 do 30% więcej naturalnego światła.

Zredukuj, by zyskać

Redukujemy dekoracyjny element – a jednak zyskujemy. Intrygujący efekt szklanych tafli, wkomponowanych w elewację budynku, łączących się pod kątem 90˚, przyciąga uwagę i wyróżnia obiekt z otoczenia. Z takim oknem dom staje się lekki, subtelny, a równocześnie mocno akcentuje swój nowoczesny charakter. Umieszczone w pokoju dziennym narożne okno całoszklane zapewni idealną oprawę do towarzyskich spotkań, rodzinnych posiłków lub chwili relaksu, sprawiając, że zielony krajobraz stanie się elementem aranżacji wnętrza.

Oszczędność środków sprzyja spójności koncepcji architektonicznej i pozwala kreować niezwykle interesujące aranżacje. Prosta, piękna forma staje się ozdobą samą w sobie. Okno, w którym ukryto skrzydło? Specjalny kształt profilu sprawia, że jest ono niewidoczne z zewnątrz – całość wygląda jak stałe szklenie w ramie. Podobną subtelnością wyrazu charakteryzuje się inne rozwiązanie firmy OknoPlus – okno z klejonym panelem szklanym. Tu profil skrzydła zamaskowany jest naklejoną szybą. W obu przypadkach, delikatna, subtelna, wąska rama staje się jedyną ozdobą elewacji, a ich prostota – szczytem elegancji. Przeszklenia zyskują na znaczeniu, będąc główną dominantą architektoniczną, najważniejszą dekoracją elewacji, którym podporządkowane są pozostałe elementy aranżacji. Dzięki minimalistycznym oknom zyskują także nasze wnętrza – stają się bardziej przestronne, eleganckie i luksusowe.

Dodaj niewidoczne, by nie stracić

Naturalne doświetlenie wnętrz to nie jedyne funkcjonalne zalety tych rozwiązań. Technologia zastosowana w oknach narożnych firmy OknoPlus zapewnia uzyskanie doskonałych parametrów izolacyjności termicznej. Innowacyjny sposób łączenia pakietów szybowych powoduje znaczne ograniczenie powstawania mostków termicznych, a dodatkowe docieplenie z użyciem wkładów termicznych minimalizuje straty ciepła. Dodatkowo, specjalna ramka Chromatech Ultra, zastosowana w oknach z klejonym panelem szklanym, zapobiega kondensacji pary wodnej na krawędzi szyb.

Minimalizm w architekturze to prostota, perfekcja i wyciszenie. Minimalizm w projektowaniu stolarki okiennej to ascetyzm i potęga funkcjonalnych detali. Nie liczy się ilość, lecz jakość – sposób wykonania, starannie dobrane materiały, funkcjonalność, ciepło bez strat energii i więcej światła w pomieszczeniu. W tym przypadku zawsze mniej oznacza więcej.


Author: Mariusz Kudas

Get Connected