A może by tak rzucić wszystko i zamieszkać w… nowoczesnej stodole? To obecnie jeden z najpopularniejszych trendów architektonicznych. Tego typu obiekty dzięki swojej prostej formie stają się źródłem inspiracji dla miłośników designu – projekty emanują prostotą i nowoczesnością, ale przede wszystkim wyróżniają się panoramicznymi przeszkleniami, które nadają im oryginalny wygląd.

Rozwiązanie zarazem efektowne i funkcjonalne, zachwycające elegancką prostotą i energooszczędną charakterystyką – nowoczesna stodoła to rozwiązanie dla tych, którzy chcą, by ich dom nawiązywał do tradycyjnej formy budynków, ale jednocześnie miał znamiona nowoczesności. Za minimalistyczną fasadą takiego domu kryją się oczywiste i praktyczne rozwiązania. Parter to strefa dzienna z salonem i kuchnią, a na poddaszu ulokowane zostają sypialnie. A wszystko to otoczone niewielką powierzchnią ścian w odniesieniu do kubatury budynku – dzięki czemu jest on niezwykle energooszczędny.

Historia wykorzystana na nowo

Stodoły, kiedyś budowane z drewna lub cegły – dziś zachwycają klasyczną bryłą. Ich wyróżnikiem są drewniane belki, pozwalające na niebanalne aranżacje wnętrz. „Drugie życie” współczesne stodoły zyskały dzięki agroturystyce – ale ich współczesne adaptacje to przede wszystkim obiekty mieszkalne. Idealnie sprawdzają się na wąskich i długich działkach, pozwalają zaoszczędzić miejsce na całej nieruchomości, a oszczędny w kształtach budynek dobrze wpisuje się otaczający krajobraz.

Aranżując współczesne stodoły warto nadać im nowoczesny wygląd – odnowić elewację, wyczyścić starą cegłę, nałożyć betonowy tynk. Ich charakter podkreślą tynki w stonowanych barwach, odcienie bieli i chłodne szarości, tworzące efekt surowej elegancji. Wyróżniające się detale architektoniczne można podkreślić naturalnymi okładzinami drewnianymi lub klinkierowymi.

Z widokiem na świat

Efektowny wygląd fasady zyskuje się poprzez zastosowanie spektakularnych przeszkleń. Okna połaciowe, atrakcyjne wizualnie przeszkolone narożniki i panoramiczne konstrukcje przesuwne dają architektom duże możliwości. Wielkogabarytowe przeszklenia, często kojarzone z nowoczesną architekturą, projektanci współczesnych stodół chętnie zestawiają z naturalnymi materiałami.

Z roku na rok zaobserwować można „ekspansję szkła” – szerokie okna lub witryny, a nieraz i całe przeszklone ściany nadają projektom swoistej lekkości i pięknie dekorują elewację domu. Co więcej, szkło sprzyja ekonomicznemu ogrzewaniu domu, ponieważ pozwala na wykorzystanie naturalnego ciepła promieni słonecznych. Wielkie przeszklenia mają też inną zaletę – piękny widok na naturę, zmieniający się przez cały rok.

Pamiętajmy jednak o właściwym zlokalizowaniu przeszkleń i zorientowaniu budynku względem stron świata – ma to ogromne znaczenie dla standardu energetycznego. Uwzględniając różnice w nasłonecznieniu, należy odpowiednio rozmieścić poszczególne strefy użytkowe i w możliwie jak najlepszy sposób doświetlić światłem dziennym te pomieszczenia, w których mieszkańcy spędzają najwięcej czasu: salon, jadalnia, pokój do pracy. Dzięki panoramicznym przeszkleniom zieleń ogrodu swobodnie przenika do wnętrza, stając się ciekawym elementem jego aranżacji.

W architekturze – tak jak w innych dziedzinach – moda się zmienia. Były już dworki i lofty, teraz czas na nowoczesne domy przypominające stodoły – kształtem nawiązujące do wiejskiej zabudowy zagrodowej, ale dzięki nowoczesnym przeszkleniom zyskującym nową jakość.

 


Author: Mariusz

Get Connected