W branży okiennej przyszłość już nadeszła. Ogromny skok jakościowy – designerski i technologiczny – nastąpił tu w ciągu ostatnich kilkunastu lat. Nowoczesne, ekologiczne, innowacyjne „okna jutra” można zamówić dziś! Jakie są i co „potrafią”?

Kształtują przestrzeń, wpływają na charakter aranżacji wnętrza, zapewniają ciepło, światło, ciszę, prywatność i bezpieczeństwo, a także doznania wizualne, stanowiąc doskonałą oprawę dla widoku na zewnątrz. Same się otwierają lub zamykają, zasłaniają i odsłaniają, grzeją albo chłodzą, a nawet czyszczą. Są tym lepsze, im mniej absorbujące. Nowoczesne okna przyszłości zapewniają maksymalny komfort, pozostając niemalże „niewidocznymi” dla użytkownika. Wszystko dzieje się… samo, ale nie przypadkowo.

Zautomatyzowana obsługa okien zintegrowana z systemem bezpieczeństwa, ogrzewaniem, oświetleniem, wentylacją czy kontrolą jakości powietrza, to dziś jeszcze nie standard w każdym domu, ale opcja jak najbardziej możliwa do zrealizowania w tak zwanych inteligentnych budynkach. Okna „reagują” w nich na zmiany pogody, porę dnia, zagrożenie pożarowe, niebezpieczne substancje w powietrzu, a także na polecenia wydawane przez Internet nawet z drugiego końca świata przy pomocy specjalnych aplikacji na smartfonie.

Zaawansowane technologicznie konstrukcje okienne i systemy sterowania nimi potrafią nie tylko dbać o komfort domowników, ale także o środowisko naturalne, ograniczając straty ciepła w domu, ułatwiając oszczędzanie energii elektrycznej zużywanej na sztuczne doświetlanie pomieszczeń, ale także na przykład… stając się w przyszłości przezroczystymi ogniwami solarnymi.

Innowacje z okien przyszłości dostępne już dziś

Rozwijająca się technologia pozwala unowocześniać konstrukcję okien na różne sposoby. Niektóre z rozwiązań, jak choćby samoczyszczące powłoki okienne, zmiana stopnia przezierności szyby, czy elektrycznie sterowane oknem, są dostępne już dzisiaj!

Zdalna obsługa

Wykorzystanie nowoczesnych okuć i specjalnych siłowników połączonych z elektrycznym systemem kontroli znacznie ułatwia obsługę okna. Ta metoda pozwala nie tylko uchylić skrzydło lub otworzyć je na oścież, ale także wygodnie rozszczelniać okno w pożądanym momencie. Jeżeli sterownik wyposażony jest w odpowiedni moduł łączności bezprzewodowej (na przykład Bluetooth czy Wi-Fi), to oknami można sterować także zdalnie. Podobna zasada dotyczy zewnętrznych osłon, takich jak rolety, markizy czy innego rodzaju rozwiązania, które w nowoczesnych budynkach często są już kontrolowane elektrycznie.

Elektryczne zamki

Dla zwiększenia bezpieczeństwa okna (i drzwi) można zamykać zamkiem elektrycznym, który nie tylko utrudnia dostęp do domu osobom z zewnątrz, ale również pozwala zabezpieczyć okno przed przypadkowym otwarciem go przez małe dzieci znajdujące się w środku. Taki zamek może być sterowany z poziomu smartfona czy innego urządzenia pełniącego funkcję sterownika centralnego, jednak przy oknie może też znajdować się po prostu panel kontrolny odpowiednio zabezpieczony (na przykład kodem dostępu czy odciskiem palca).

Powłoka samoczyszcząca

Powłoki samoczyszczące na szyby to coraz popularniejsze rozwiązanie, które ułatwia (co ma szczególne znaczenie w przypadku dużych tafli szkła) utrzymanie okien w czystości, zapobiegając gromadzeniu się na nich zanieczyszczeń i sprawiając, że ewentualny brud spływa z nich wraz z deszczem. Takie okna wymagają znacznie rzadszego mycia, co oszczędza czas i jest ekologiczne, ponieważ minimalizuje zużycie wody oraz detergentów.

Ogrzewanie w szkle

Tak zwane “ciepłe szkło” wykorzystuje procesy chemiczno-fizyczne, w których na skutek przyłożenia prądu elektrycznego specjalna powłoka znajdująca się na jednej z warstw szyby zaczyna wydzielać ciepło. Jest to rozwiązanie, które zapobiega osadzaniu się pary wodnej, pokrywaniu szyb szronem czy osiadaniu na nich śniegu, jednak można wykorzystać je również do dogrzewania powierzchni mieszkalnej – zwłaszcza w tych wnętrzach, w których przeszklona jest duża część powierzchni ścian.

Przyciemnianie szyb

Przyciemnianie okien na zawołanie przy wykorzystaniu szkła elektrochromowego jest już coraz popularniejsze – od długiego czasu stosuje się je na przykład w lotnictwie czy motoryzacji. Metoda ta polega na umieszczeniu między szybami substancji zmieniającej przejrzystość pod wpływem prądu, dzięki czemu można elektrycznie kontrolować jasność szkła. Obecnie naukowcy pracują nawet nad rozwiązaniem, które pozwala na wykorzystanie tego typu szyb jako paneli fotowoltaicznych.

Wbudowany ekran

Choć może brzmieć to jak science-fiction, już teraz producenci zaczynają tworzyć okna zastępujące telewizor, komputer czy radio. Podłączone do prądu i Internetu okno pozwala surfować po Sieci, wyświetlać filmy czy czytać wiadomości. Po zamontowaniu odpowiedniej kamery może stać się także wielkopowierzchniowym lustrem. Okna z funkcją ekranu mogą być źródłem rozrywki czy reklamy, ale można je wykorzystać również w systemach bezpieczeństwa, na przykład do wyświetlania łatwo dostrzegalnych ostrzeżeń.

Inteligentna integracja okien z innymi systemami

Dzięki połączeniu z innymi elementami inteligentnego budynku, okna mogą pełnić jeszcze więcej funkcji. Dlatego bardzo istotne jest, by w takich systemach jak najwięcej instalacji, urządzeń i elementów w domu było podłączone do centralnego sterowania.

Rolety i żaluzje

W zależności od ustawień, aktualnych wydarzeń i poleceń użytkownika, okna mogą współpracować z systemem rolet lub żaluzji –  sprawiając na przykład, że podczas ewentualnego pożaru otworzy się nowa droga ewakuacji.

Oświetlenie i przezierność

Połączenie sterowników okien i rolet z czujnikami zmierzchu oraz innymi elementami inteligentnej instalacji oświetleniowej (na przykład z sensorami ruchu) pozwala stworzyć system, w którym oświetlenie (zarówno elektryczne, jak i między innymi przezierność okien czy stopień zasłonięcia rolet) regulowane jest automatycznie w zależności od pory dnia, ilości światła słonecznego, zachmurzenia czy obecności osób w monitorowanej strefie. Takie rozwiązanie jest bardzo wygodne, a także pozwala efektywnie gospodarować energią elektryczną.

Ogrzewanie i energooszczędność

Dzięki odpowiednim ustawieniom, w czasie wietrzenia system smart home może wyłączać ogrzewanie, co zapobiega marnowaniu energii i obniża koszty utrzymania ciepła w budynku. Instalacja wybiera także optymalny moment, w którym otwarcie okien powoduje najmniejszą ucieczkę ciepła.

Wentylacja i jakość powietrza

Właściwie skonstruowany i zaprogramowany system może współpracować z domową stacją pogodową oraz szeregiem czujników, dzięki którym instalacja będzie w stanie wykryć na przykład spadek ilości tlenu w powietrzu i otworzyć okno (lub zamknąć je, gdy ilość zanieczyszczeń na zewnątrz będzie za wysoka).

Bezpieczeństwo i kontrola dostępu

Integracja okien z centralnym systemem bezpieczeństwa i różnymi czujnikami pozwala między innymi uruchomić alarm lub wezwać ochronę w momencie, gdy ktoś niepowołany próbuje dostać się do środka. Także instalacje chroniące przed pożarem lub zatruciem niebezpiecznymi substancjami można połączyć ze sterownikami okien – wówczas będzie możliwe wykorzystanie tej drogi w celu ewakuacji lub na przykład natychmiastowe otwarcie okna, gdy stężenie jakiegoś związku chemicznego w powietrzu przekracza bezpieczne normy. System wysyła też wtedy automatyczne ostrzeżenie do mieszkańców (na przykład w formie SMS czy powiadomienia w aplikacji) i uruchomia alarm.

Nowoczesne sterowanie oknami

Sterowanie nowoczesnymi oknami (podobnie jak innymi instalacjami inteligentnego budynku) może odbywać się na wiele sposobów. Podstawowe moduły kontrolne umożliwiające ręczne sterowanie (na przykład szybkie otwarcie okna w pożądanym momencie) znajdują się zwykle w ramie okiennej lub jej pobliżu. Dodatkowo całość może być zintegrowana z centralnym systemem wyposażonym w moduł sterowania, który może być programowany według różnych schematów, działać na podstawie danych z czujników rozmieszczonych w budynku lub reagować na polecenia użytkownika wydawane z poziomu urządzenia mobilnego, takiego jak telefon lub tablet. Najbardziej praktyczne, wygodne i bezpieczne jest oczywiście połączenie wszystkich tych opcji.

Nowoczesne, bezpieczne i funkcjonalne okna to bardzo ważny element w każdym budynku. Dzięki zastosowaniu innowacyjnych rozwiązań z dziedziny automatyki budynkowej oraz  konstrukcji okien już teraz możliwe jest osiągnięcie efektów, które jeszcze do niedawna wydawały się konceptami rodem z fantastycznych powieści! Takie okna mogą wówczas stać się elementem, który nie tylko będzie w sposób pasywny chronić budynek przed zimnem czy złodziejami, ale również stanie się jego aktywną, wspierającą inne systemy częścią.


Author: AMI

Get Connected