Jak udoskonalić doskonałe? Dodając do niego jeszcze więcej ulepszeń i nowinek technicznych! Przecież wszystkie innowacje w branży okiennej mają po prostu ułatwić nam życie – tak, by wszystko, co nas otacza i z czego korzystamy na co dzień było funkcjonalne, wygodne i łatwe w obsłudze. Poznajcie nowości, które wprowadziliśmy w stolarce okiennej.

Lekkie zamykanie

Macie dość ciągłego instruowania gości, jak poprawnie zamknąć przeszklone drzwi przesuwne? W Morlite Vision zastosowaliśmy nowatorski mechanizm otwierania i zamykania, działający inaczej niż w znanych dotychczas konstrukcjach PSK czy HST. Po otwarciu, ruchome skrzydło natychmiast odsuwa się na odległość 8 mm od ościeżnicy, a w momencie zamykania – wraca do pierwotnej pozycji. Praca klamki jest naprawdę lekka, prosta i całkowicie intuicyjna.

Bo kształt ma znaczenie

Czasem decydujące znaczenie dla znacznej poprawy funkcjonalności ma pozornie niewielka zmiana. Okucia ActivPilot, w które wyposażone są nasze okna, opierają się nie na tradycyjnych rolkach, ale ośmiokątnych grzybkach mimośrodowych. Trzpienie mocno trzymają skrzydło w zaczepach ościeżnicy, a ich kształt gwarantuje, że nie wysuną się one podczas próby włamania.

Innym niepozornym komponentem, którego montaż znacząco podnosi bezpieczeństwo okna, jest zaczep Tresor. Dodatkowy, niewielki element, montowany standardowo w naszych oknach, sprawia, że skrzydło wytrzymuje nacisk nawet do 0,5 tony – czyli o 150% więcej niż standardowe zaczepy! W ten sposób skutecznie chroni nie tylko przed włamaniem, ale i silnym wiatrem, a nawet uderzeniem fali powodziowej.

Okucia SMART

Okucie, które zabezpiecza okno przed włamaniem nawet podczas wietrzenia? Z rewolucyjnym okuciem Comfort to możliwe! Oprócz funkcji rozwieralnej i uchylnej, mechanizm umożliwia również równoległe odstawienia skrzydła od ramy – tworzy się pomiędzy nimi sześciomilimetrowa szczelina, która umożliwia naturalną wymianę powietrza, a okno wciąż pozostaje bezpiecznie zaryglowane. W przeciwieństwie do tradycyjnej metody wietrzenia, rozszczelnienie nie jest widoczne z zewnątrz, co więcej – nawet położenie klamki nie zdradza, że skrzydło nie jest zamknięte.

Czasem najlepszym rozwiązaniem jest to najprostsze. Zasada bezpieczeństwa „najpierw naciśnij – następnie przekręć” stosowana jest np. w zamknięciach butelek o niebezpiecznej zawartości: lekarstwa, żrące środki czystości, itp. aby zabezpieczyć je przed samodzielnym otwarciem przez dzieci i kontaktem ze szkodliwą substancją. Przeniesiona do branży okiennej staje się idealnym sposobem na podniesienie standardu zabezpieczenia antywłamaniowego. Gdy skrzydło okienne jest zamknięte lub uchylone, klamka okienna i trzpień pozostają odłączone – w ten sposób cały mechanizm otwierania jest automatycznie zablokowany. By otworzyć okno, należy uchwyt nacisnąć w kierunku rozety – co powoduje zwolnienie blokady – i „tradycyjnie” obrócić klamkę.

Tak właśnie działa klamka SecuForte®. Dla mieszkańców uchylenie okna wyposażonego w taki mechanizm jest proste i łatwe, ale włamywacz nie ma żadnej możliwości manipulacji. Dopóki klamka jest odłączona od trzpienia, poruszanie nią z zewnątrz jest prawie niemożliwe, nawet w pozycji uchylnej.

Mały element, którego nie zauważamy – oczywiście dopóki coś nie zacznie zgrzytać lub piszczeć, a okno przestanie się swobodnie zamykać. A jednak to właśnie ten „drobiazg” decyduje o funkcjonalności konstrukcji, zapewnia komfort ich użytkowania czy prawidłową cyrkulację powietrza.


Author: Mariusz

Get Connected