Jeszcze kilka lat temu, planując budowę czy remont domu, wachlarz ofert dotyczących stolarki okiennej nie był tak szeroki, jak dziś. Białe plastiki albo klasyczne drewno – brzmi znajomo? Na szczęście te czasy już za nami! Innowacyjne technologie i materiały oraz odważne rozwiązania projektowe wyznaczają nowy kierunek w architekturze, ta zaś nie pozostaje obojętna także na trendy. Każdej jesieni środowisko projektantów – od mody po branżę wnętrzarską – oczekuje ogłoszenia przez Instytut Pantone koloru, który zawładnie designem w nadchodzących miesiącach. Rok 2020 jest wyjątkowy i pod tym względem, bowiem pierwszy raz od dwóch dekad wybrano nie jeden, ale aż dwa flagowe kolory 2021 roku. W elementach konstrukcyjnych, dodatkach i na salonach zagości uporządkowany Ultimate Grey i energetyzujący Iluminating Yellow.

Wielkoformatowa delikatność

O minimalizmie powiedziano już wiele. Od monochromatycznej ascezy po szlachetną elegancję – ten styl projektowania wnętrz jest jednym z naszych ulubionych i nie zanosi się na to, by kolejne sezony miały to zmienić. Nurt minimalistyczny dostrzec możemy także w stolarce okiennej – przejawia się np. w wizualnym ograniczeniu ilości detali konstrukcyjnych.

Ukryte zawiasy czy nierzucające się w oczy klamki, rozwiązania bezprogowe, płaskie, zintegrowane uszczelki centralne i ukryte skrzydła okienne imitujące stałe przeszklenia – to podstawy współczesnego kierunku w produkcji profili okiennych. Prostota nie oznacza jednak braku rozmachu – istotną rolę odgrywa tu rozmiar. Ogromne tafle szkła, stosowane często zamiast ścian, pozwalają architektom na swobodną grę naturalnym światłem oraz płynne łączenie projektu wnętrza domu z jego otoczeniem. Dzięki temu ogród staje się naturalnym przedłużeniem salonu czy kuchni.

Coś, co dawniej wydawało się niewykonalne z czysto technicznych powodów, teraz jest możliwe dzięki współczesnej technologii i zastosowaniu odpowiednich materiałów, np. aluminium. Ten wyjątkowo wytrzymały surowiec posiada znakomite parametry, dzięki którym okna stają się lekkie, statyczne, zapobiegają ucieczce ciepła z pomieszczeń i nie odkształcają się, przez co mogą tworzyć wielkoformatowe konstrukcje o dowolnych kształtach. To daje prawdziwe pole do popisu dla architektów i sprawia, że nowoczesne, aluminiowe ramy jeszcze długo nie wyjdą z mody. Ultra wąskie profile (110 mm w Reveal czy Morlite vs. standardowe 120 mm) pozwalają niemal ukryć łączenia i stworzyć jednolitą szklaną ścianę o niezwykle wyglądzie.

Gra w kolory

Okna wykonane z aluminium mają już wiernych fanów wśród projektantów wnętrz – pozwalają bowiem na dowolną aranżację, dzięki możliwości wybarwienia ramy na wybrany kolor z palety RAL lub odcień metaliczny, czy też zastosowanie faktury imitującej drewno. Jeśli dodać do tego opcję wykonania stolarki dwukolorowej, która różni się barwą na zewnątrz i wewnątrz budynku (tutaj polecamy szczególnie serię okien GENESIS), to wariacje kompozycyjne stają się niemal nieograniczone.

Taki wariant pozwoli zatem na wykorzystanie spokojnej szarości Ultimate Grey np. na wewnętrznej stronie ramy, co perfekcyjne dopełni projekt modnego wnętrza lub sprawdzi się bez zarzutu jako element wykończenia elewacji, gdy zagości na zewnętrznej stronie profili okiennych.  Proponowana przez Instytut Pantone szarość to odcień stonowany, który będzie stanowił doskonałą podstawę do dalszych działań projektowych. Jego neutralny charakter pozwoli na dopasowanie nawet najbardziej ekstrawaganckich elementów.

Optymistyczne przesłanie

Skoro o szaleństwach mowa – ciekawym dopełnieniem Ultimate Grey będzie druga propozycja od Pantone, czyli energetyczny Illuminating Yellow. Takie zestawienie kolorów to twórcza moc – w zależności od tego, na jaki balans między barwami zdecydujemy się wybierając kolory ścian i dodatków, możemy uzyskać zarówno delikatną stylizację, jak i odważne, żywe kompozycje.

Duet ten sprawdzi się niezawodnie w niesłabnącym na popularności stylu industrialnym, jako dopełnienie surowych, betonowych elementów, czy w miejskich loftach, gdzie stanowić będzie bazę świeżej, minimalistycznej aranżacji pomieszczeń. Połączenie to wpisze się także w projekty w stylu scandi, gdzie jasne barwy i światło grają pierwsze skrzypce.

Niezalenie od tego, na jakie rozwiązanie i kolorystykę stolarki okiennej się zdecydujemy, najważniejsze, aby nie lekceważyć jej potencjału aranżacyjnego. Miejmy nadzieję, że nadchodzący rok będzie taki, jak nadane mu przez Pantone kolory – stabilny i bezpieczny, a jednocześnie pełen nowej energii.

Author: Izabela Tryba

Get Connected