Jeszcze nie tak dawno temu okno w zasadzie nie funkcjonowało jako istotny element wystroju wnętrza. Jeden kolor, standardowy rozmiar, szczelność… i tyle. Nikt więcej nie wymagał. Wszystko się zmieniło, gdy producenci zaczęli wprowadzać innowacje technologiczne i designerskie. Dzięki temu dziś możemy mówić o trendach w tej branży: modnych kolorach, nietypowych kształtach, coraz większych gabarytach okien, minimalistycznych profilach, nowatorskich okuciach czy wielofunkcyjnych szybach. Co wysunie się na pierwszy plan w przyszłym roku?

W TOP 3 „okiennych trendów” 2021 znajdą się: coraz popularniejszy od kilku sezonów minimalistyczny design, multifunkcyjne szkło, które „z pewną nieśmiałością” wchodzi pod strzechy oraz aluminiowe profile, w których zakochani są już nie tylko projektanci wnętrz.

Wielkogabarytowy minimalizm

Okna od pewnego czasu stają się coraz większe, ale za to… coraz mniej widoczne. Gabaryty rosną wprost proporcjonalnie do rosnącego trendu minimalistycznego. Ogromne tafle szkła osadzane są w coraz „skromniejszych” ramach. Okna w przyszłym roku w dalszym ciągu projektowane będą według zasady – więcej szyby, mniej profilu. O ile jeszcze „chwilę temu” konstrukcje okienne z niewidocznymi zawiasami, nieprzykuwającymi uwagi klamkami czy ukrytym skrzydłem (które z zewnątrz wygląda jak stałe szklenie) były swego rodzaju novum, w przyszłym roku mogą już być standardem, jeśli chodzi o wymagania klientów. Okno będzie tym lepsze i tym bardziej w trendzie, im bardziej minimalistyczny będzie miało design. Gładkie tafle szkła (najlepiej od podłogi aż po sufit), smukłe profile i niewidoczne okucia, czyli efekt akwarium, to coś, na czym będą się skupiać architekci i projektanci okien w najbliższym sezonie. Okno 2021 będzie integrować wnętrze z zewnętrzem i w ten sposób „budować” nowoczesną aranżację.

Zobacz, jak wygląda okno z ukrytym skrzydłem >> i smukłe profile dużych konstrukcji okiennych >>

Aktywne szyby grzewcze w oknie

Szkło grzewcze w oknie w zeszłym roku było innowacją, w przyszłym ma szansę stać się trendem, bo jest zwyczajnie… praktyczne. Takie szyby mogą tylko niwelować naturalny chłód od okna odczuwany w polskim klimacie w porze jesienno-zimowej lub (w innym wariancie) zastępować nawet grzejniki w domu, dając tym samym pełną dowolność w aranżowaniu wnętrza. Zyskuje się nie tylko więcej miejsca w pomieszczeniu, ale także możliwość ustawiania na przykład mebli wypoczynkowych blisko dużego przeszklenia, bo będzie tam doskonałe światło, ale również przyjemna atmosfera – niezakłócana zimnem z zewnątrz. Takie szkło to również pewność, że szyby nie będą parować czy zimą pokrywać się szronem, co gwarantuje widok i pełny dostęp naturalnego światła do wnętrz przez cały rok.

Dowiedz się, jak działa szyba grzewcza w oknie >>

Ekologiczne profile aluminiowe

Hitem 2021 będą z pewnością okna aluminiowe – nie tylko dlatego, że zachwycają designem i są tak samo ciepłe, jak „plastiki” (współczynnik przenikania ciepła kształtuje się tu obecnie na poziomie 0,7), ale również dlatego, że… to się po prostu opłaca. Profile wykonane z aluminium będą produktem coraz bardziej przystępnym cenowo, dającym jednocześnie coraz większe pole do popisu architektom i zapewniającym coraz większy komfort użytkowania. Są nowoczesne, lekkie i mocne, ekologiczne i energooszczędne, łatwe w pielęgnacji, a do tego mogą wyglądać właściwie dowolnie – jeśli chodzi o kształt, wielkość czy kolor, co pozwala na idealne wpisanie się w zasadzie w każdy styl. Okna aluminiowe będą też w zbliżających się sezonach coraz częściej wybierane jako produkty przyjazne dla środowiska.

Obejrzyj nowoczesne, ekologiczne okno aluminiowe >>


Author: AMI

Get Connected