Kiedy „wymyślono” okna PVC, wszystko stało się… prostsze i tańsze. „Plastiki” były ekonomicznym, lekkim i niewymagającym rozwiązaniem, które zapewniało we wnętrzu ciepło i ciszę. Szybko zyskały na popularności i do dziś jeszcze są najczęściej spotykanymi w budownictwie jedno- i wielorodzinnym oknami. Ideał? Niekoniecznie…

Plastikowe okna starej generacji, mimo że wyjątkowo trwałe, z czasem tracą swój blask. Na powierzchni ram, najczęściej pod wpływem słońca, mogą powstawać nieestetyczne plamy i przebarwienia, śnieżnobiały niegdyś kolor staje się pożółkły, okno wygląda jak brudne. Jeśli po latach użytkowania nie straciło ono swoich właściwości termoizolacyjnych i nie ma mechanicznych uszkodzeń, można spróbować je odnowić.

Renowacja starych, przebarwionych okien PVC

Profile okienne wykonane z plastiku można spróbować samodzielnie pomalować. Efekt nie będzie z pewnością tak idealny, jak w przypadku wymiany okna na nowe, ale – jako rozwiązanie tymczasowe – może się sprawdzić.

Odnawianie należy zacząć od dokładnego umycia i odtłuszczenia okna. Jak każda malowana powierzchnia, także profile PVC muszą być odpowiednio przygotowane, aby efekt był estetyczny i trwały. Niektórzy producenci farb zalecają, aby po czyszczeniu, delikatnie zmatowić elementy przeznaczone do malowania, ale jest to zabieg dość ryzykowny i nie wszyscy są zgodni w tej kwestii (osoby niemające doświadczenia w takich pracach, powinny zatem ten etap raczej pominąć). Następnie taśmą malarską zabezpieczamy miejsca styku profilu oraz ram ze ścianą i zabieramy się za nakładanie farby.

Do renowacji okna PVC używamy farby do malowania tworzyw sztucznych – może to być na przykład jeden z wodorozcieńczalnych preparatów akrylowych przeznaczonych do stolarki budowlanej (w tym do malowania polichlorku winylu), do zastosowań wewnętrznych i zewnętrznych. Farby tego typu cechuje dobra przyczepność do plastiku, dobrze się po nim rozprowadzają, zapewniając twardą i gładką powłokę, odporną na różne czynniki – także na promienie UV. Do wyboru są nie tylko różne kolory, ale i efekty uzyskiwane na malowanej powierzchni, która może być na przykład matowa, satynowa lub mieć połysk. Niektóre preparaty, jak chwalą się producenci, są w stanie nawet „zamaskować” drobne, bardzo płytkie rysy, poprzez wypełnienie ich. Nakłada się tyle warstw i w takiej odległości czasowej, jak sugerują to wskazania zamieszczone na opakowaniu preparatu. Przed malowaniem farbę należy bardzo dobrze wymieszać.

Do malowania ram okiennych PVC najlepiej używać płaskich pędzli o miękkim włosiu. Dla wygody przy pracy, o ile to możliwe, szerokość pędzla powinna być dobrana do szerokości profilu. Uwaga! Nie warto posługiwać się starymi pędzlami, które mogą gubić włosie i poważnie utrudniać malowanie oraz popsuć jego ostateczny efekt. Jeśli ktoś nie lubi posługiwać się pędzlem lub obawia się, że na powierzchni pozostaną ślady jego pociągnięć, może spróbować zaaplikować farbę wałkiem (choć i on pozostawia pewne ślady). Oprócz tego pozostaje jeszcze natrysk, ale – wbrew pozorom – przydaje się tu pewne doświadczenie.

I na koniec jeszcze jedna ważna uwaga – malując okna (plastikowe lub inne), trzeba zadbać o odpowiednie warunki… pogodowe. Producenci farb zalecają zazwyczaj, aby nie malować, gdy jest upał lub mróz (kilkanaście do dwudziestu kilku stopni Celsjusza jest OK), a także kiedy powietrze jest bardzo wilgotne. Wszystko to ma bowiem wpływ na proces optymalnego schnięcia preparatu i trwałości powłoki.

Wymiana okien na plastiki nowej generacji

Stare plastikowe okna można również wymienić. Nowoczesne produkty z PVC, wykonywane dziś w innej technologii, nie odbarwiają się, a co za tym idzie – nie trzeba ich po latach odnawiać. I nie ma w tym żadnej magii ani przesady. Za trwałość koloru odpowiada bowiem acrylcolor.

Nowa generacja okien plastikowych to połączenie PVC i szkła akrylowego. To drugie sprawia, że profil zachowując wszystkie największe zalety „plastików”, pozbywa się ich największej wady sprzed lat. Teraz okna nie tracą swojego pierwotnego koloru, nie blakną od słońca, nie trzeba walczyć też z uporczywymi plamami, bo akrylowa powłoka skutecznie chroni również przed brudem.

 

Zobacz, jak może wyglądać okno PVC/acrylcolor >>


Author: AMI

Get Connected