Fantastyczna panorama polskich Tatr ma swoją cenę – porywy wiatru do 270 km/h, śnieg (w rekordowym roku) zalegający przez 254 dni i 54 burze. Realizacja dla najwyżej położonego budynku w Polsce – Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW-PIB na Kasprowym Wierchu (1987 m n.p.m.) – to dla nas prestiż, a dla naszych okien – prawdziwy poligon doświadczalny i ekstremalny test wytrzymałości.

Od 2016 roku „okna na najwyższym poziomie” przestały być w naszym wypadku jedynie sloganem reklamowym. Prawie dwa kilometry nad poziomem morza, w jednym z najbardziej charakterystycznych i rozpoznawalnych budynków w Tatrach, nasze okna stoją na straży komfortu i bezpieczeństwa meteorologów z obserwatorium na Kasprowym Wierchu. Ich stan sprawdzaliśmy podczas niedawno zakończonej konferencji „Więcej Światła” – wciąż mają się doskonale.

Super ciepłe okna

W tak skrajnie trudnych warunkach klimatycznych idealnie sprawdza się system Superial. Wysokie parametry izolacyjności cieplnej uzyskaliśmy poprzez zastosowanie specjalnych wkładów, wsuwanych pomiędzy przekładki termiczne oraz dookoła szyby. Kształt profilu pozwolił na zamontowanie okuć activPilot Select – ukryte zawiasy i potrójna uszczelka gwarantują wysoką energooszczędność konstrukcji. Całość uzupełnia pakiet szyb najnowszej generacji, niedostępny do tej pory w Polsce.

Idealna harmonia

Choć Superial to system aluminiowy, okna idealnie wkomponowały się w modernistyczny projekt budynku obserwatorium. Specjalnie dobrany kolor wykończenia – lakier sosna górska  lakierowana – doskonale harmonizuje z fasadą budynku i unikatowym pięknem jednego z najpopularniejszych szczytów polskich Tatr.

Niedźwiedziom wstęp wzbroniony

Nietypowe miejsce i warunki klimatyczne determinują równie innowacyjne rozwiązania. Od zewnątrz tradycyjną klamkę w drzwiach zastąpiła okrągła gałka. Zdecydowały o tym nie względy estetyczne, ale praktyczne – w ten sposób odwiedzające Kasprowy Wierch niedźwiedzie nie będą miały możliwości otworzenia drzwi. Za to pracownicy obserwatorium, w wypadku zatarasowania wyjścia w wyniku intensywnych opadów śniegu (maksymalna grubość pokrywy śnieżnej wynosiła na szczycie 388 cm), będą mogli skorzystać ze specjalnie przygotowanego na takie okoliczności okna w dachu.

Logistyka wysokich lotów

Dużym wyzwaniem były ostatnie kilometry na trasie miedzy Krakowem a Kasprowym Wierchem. 28 okien o łącznej wadze 1330 kg na miejsce docelowe dotarło za pomocą słynnej kolejki linowej. To tak, jakby do wagonika zapakować dorosłą samicę żyrafy. Ostatnie 126 schodów i 60 metrów w górę okna pokonały na barkach naszych pracowników.

Projekt „Okna na najwyższym poziomie” realizowany był w partnerstwie z czołowymi europejskimi producentami branży stolarki okiennej: firmą Winkhaus, Aliplast oraz firmą Glassolutions, należącą do koncernu Saint-Gobain.


Author: Mariusz

Get Connected