Wraz z nadejściem Nowego Roku w życie weszły od dawna zapowiadane zmiany dotyczące Warunków Technicznych. Od teraz w budynkach należy stosować wysokiej klasy materiały budowlane i technologie zwiększające szczelność przegrody zewnętrznej. Pasywność i energooszczędność budowli ma ograniczyć i finalnie wyeliminować korzystanie z nieodnawialnych źródeł energii oraz przyczynić się do zatrzymania szybko postępujących zmian klimatycznych. Na co więc zwrócić uwagę, by inwestycje były zgodne z obowiązującym rozporządzeniem UE?

W świetle wprowadzonych 1 stycznia nowych Warunków Technicznych, budownictwo niskoenergetyczne stało się koniecznością. Już na etapie projektowania należy rozważyć wybór takich materiałów i rozwiązań, które zniwelują utratę ciepła z budynku, a co za tym idzie – znacząco obniżą zużycie energii. W zielonych domach ważne są parametry termoizolacyjne wszystkich elementów przegrody zewnętrznej: od podłóg i dachów, przez ściany po stolarkę okienną i drzwiową.

Odpowiedzialność za przyszłość

Coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa sprawia, że częściej niż kiedyś sięgamy po rozwiązania dobre dla środowiska. Z władców planety zmieniliśmy się w jej gości, których zadaniem jest przede wszystkim nie szkodzić. Zaczynamy brać odpowiedzialność za własne czyny w imię ochrony klimatu oraz lepszej przyszłości kolejnych pokoleń.

Zrównoważone budownictwo to następny krok na drodze do wielkich zmian. Domy pasywne i energooszczędne to już nie wynik panujących trendów, lecz standard wynikający z WT21. Prosta i minimalistyczna forma tego rodzaju budynków pozbawiona jest wystających poza elewację elementów (balkonów, ryzalitów itp.) oraz wnęk i nisz – czyli wszystkich tych miejsc, które najtrudniej uszczelnić i ocieplić. Prostokątne bryły o jedno- lub dwuspadowych dachach, zwieńczone wielkogabarytowymi przeszkleniami, to nie tylko niezwykle ciekawy design, lecz przede wszystkim zwiększona izolacyjność termiczna oraz energooszczędność całego obiektu.

Przeszklenia w dużych rozmiarach przestały być wyzwaniem dla producentów okien i szyb. Obecnie dzięki zastosowaniu innowacyjnych technologii wykazują one doskonałe parametry energooszczędne i termoizolacyjne.

Okno na lepszy świat

Zgodnie z Warunkami Technicznymi 2021 współczynnik przenikania ciepła U nie powinien przekraczać 0,9 W/ m2·K dla okien elewacyjnych (dla porównania jeszcze do końca minionego roku parametr ten wynosił 1,1 W/m2·K). Dla okien dachowych U nie może być wyższe, niż 1,1 W/m2·K (wcześniej 1,3 W/m2·K).

Odpowiednio dobrana stolarka okienna wraz z najnowszej generacji szybami zespolonymi (najlepiej dwukomorowymi) skutecznie zadba o bilans cieplny pomieszczeń zapobiegając ucieczce ciepła na zewnątrz budynku, dzięki czemu we wnętrzach utrzymana zostanie stała, odpowiednia dla funkcjonowania temperatura. W ten sposób znacząco ograniczamy konieczność dogrzewania powierzchni, czego odzwierciedlenie znajdziemy w niższych kosztach rachunków.

Równie istotnym dla budownictwa niskoenergetycznego warunkiem jest rozmieszczenie okien względem kierunków świata. Pomieszczenia z przeszkleniami od strony południowej będą cieplejsze, a ilość światła naturalnego dostającego się do środka będzie najwyższa, dlatego w takich wnętrzach warto zainwestować w okna w rozmiarze XXL. Nie tylko przyczynią się do utrzymania lepszego samopoczucia domowników, ale także ograniczą konieczność korzystania ze sztucznego oświetlenia, co automatycznie zmniejszy ilość zużywanej energii i jego koszt. W takich pomieszczeniach najlepiej urządzić salon z jadalnią, pokój dziecka czy kuchnię, czyli przestrzenie, z których w ciągu dnia korzystamy najwięcej. Z kolei w pokojach znajdujących się od strony północnej należy ograniczyć ilość okien oraz ich powierzchnię do niezbędnego minimum, by zniwelować występowanie mostków termicznych.

OknoPlus Reveal – na ratunek naturze

Spośród produktów nowej generacji dostępnych w ofercie imponująco prezentuje się energooszczędny system Reveal. To produkty marki premium zaprojektowane w nowatorskim systemie aluminiowym So Easy, który umożliwia ukrycie kluczowych elementów stolarki, takich jak zawiasy, uszczelki, odwodnienia itd. Te, które pozostają widoczne dla użytkownika, wyróżnia z kolei minimalizm i dbałość o estetykę. Wyprodukowane z wykorzystaniem tej technologii okna charakteryzują się doskonałą izolacyjnością termiczną (Uw=0,7W/m2K) i energooszczędnością. Dzięki temu produkty z linii Reveal będą idealnym wyborem dla budownictwa pasywnego, spełniającym rygorystyczne wymogi WT 21.

Stolarka okienna to jednak połowa sukcesu, równie istotne są zastosowane szyby. W oknie Reveal znajdziemy pakiet trójszybowy ECLAZ od Saint-Gobain. To niskoemisyjne szkło wyróżnia się doskonałą przepuszczalnością promieni słonecznych (Lt=77%), dzięki czemu zyskujemy idealnie doświetlone wnętrza, zaś w przypadku przeszkleń XXL – efekt płynnego przejścia między wnętrzem a otoczeniem. Parametry energetyczne szkła ECLAZ również są jedynymi z lepszych na polskich rynku. Współczynnik przenikania ciepła Ug=0,5 W/m2K oraz przepuszczalność energii słonecznej g=60% powodują, że okna z tymi szybami zespolonymi zadbają o bilans cieplny pomieszczeń zapobiegając ucieczce ciepła na zewnątrz budynku.

Warto zaznaczyć, że w przypadku produktów firmy OknoPlus nowoczesny design idzie w parze z troską o komfort użytkowników oraz środowisko. Wybierając Reveal z szybą ECLAZ zyskamy zadowalający efekt wizualny, wysoki komfort termiczny oraz niższe rachunki za prąd i ogrzewanie, a nasz dom stanie się niezależnym energetycznie budynkiem, który nie będzie obciążeniem dla klimatu.


Author: Mariusz Kudas

Get Connected