Jednym z najpopularniejszych stylów aranżowania wnętrz, i to wcale nie od dziś, jest styl skandynawski – prosty, funkcjonalny i ponadczasowy. Choć przez lata „dorobił się” różnych swoich wariantów, zawsze tworzy przytulny klimat, wprowadza do domu naturę, roztacza wokół spokój i harmonię. Większość z nas go kocha, bo… kto by nie chciał tak mieszkać? Podpowiadamy, jak ten cudowny efekt podbić odpowiednio dobranymi oknami.

Tak samo jak w Skandynawii, również w skandynawskiej aranżacji wnętrza głównymi bohaterami są światło i przestrzeń. Wystrój bazuje na eleganckiej prostocie, związkach z naturą i przyjaznych, praktycznych rozwiązaniach. Według tego klucza dobiera się meble, kolory, materiały wykończeniowe, dodatki, a także… okna.

ŚWIATŁO – okna, które bardziej niż inne rozświetlają wnętrza

Duże, najlepiej nieprzysłaniane niczym przeszklenia to doskonały element idealnej, skandynawskiej aranżacji. Celujmy w konstrukcje wielkogabarytowe, ale charakteryzujące się bardzo smukłymi profilami i szybami o jak najwyższym współczynniku przenikania światła. Dzięki takiemu doborowi maksymalnie wykorzystuje się promienie słońca, co w zestawieniu z jasną kolorystyką wnętrza sprawia, że światło przepełnia całe pomieszczenie, czyniąc je przytulnym i poprawiając samopoczucie domownikom.

MINIMALIZM – okna o prostym, ale urzekającym designie

Stawiajmy na minimalizm i prostą elegancję okien, które świetnie wpisują się w stylistykę skandynawską, pasując do uproszczonych form mebli, ograniczonej liczby przedmiotów we wnętrzu i wszechpanującej funkcjonalności. Mogą to być na przykład drewnopodobne produkty PVC (w kolorach wybranego gatunku drewna), ale dziś modniej i nowocześniej wyglądają czarne (jako charakterystyczny dla stylu mocny akcent kolorystyczny) profile aluminiowe – znacznie przyjaźniejsze w użytkowaniu niż okna drewniane czy plastikowe. Do tego duża tafla szkła – gładka, nieposzatkowana szprosami, pięknie pokazująca widok natury za oknem. Perfekcyjnie w stylistyce skandynawskiej odnajdują się okna z ukrytymi zawiasami, narożne okna klejone, w których tafle szkła łączą się pod kątem prostym bez szerokiego łącznika zakłócającego elegancję takiej formy, okna z ukrytym skrzydłem czy okna z klejonym panelem szklanym.

UŻYTECZNOŚĆ – okna innowacyjne i komfortowe w obsłudze

We wnętrzach skandynawskich króluje przestrzeń, światło i bardzo dobry design, ale jest też po prostu wygodnie i tej wygodzie podporządkowany jest każdy element aranżacji – także okna i ich obsługa. Dlatego decydując się na przykład na wielkogabarytowe przeszklenia, wybierzmy zaawansowane technologicznie okucia, które pozwalają na znacznie więcej niż te „zwykłe”. Dzięki nim nawet ogromne skrzydła okienne można przesuwać bez wysiłku albo wentylować pomieszczenie przy zaryglowanym oknie i nie obawiać się potencjalnych intruzów.

***

Styl skandynawski (w różnych swoich odsłonach) od ubiegłego wieku właściwie dominuje w trendach aranżacyjnych, bo clou tej stylistyki jest absolutnie ponadczasowe. Prostota jest uniwersalna i elegancka, a funkcjonalność zawsze potrzebna. O okna dobrane do aranżacji skandynawskiej również możemy być spokojni. Ich design i innowacyjność to opcja na długie lata.

 


Author: AMI

Get Connected