Budowa domu, generalny remont, ocieplanie mieszkania… W pewnym momencie wszyscy stajemy przed dylematem związanym z wyborem odpowiednich okien, które dzięki doskonałym parametrom pełnią obecnie ważną rolę nie tylko w aranżacji wnętrz, ale też termoizolacji budynku. Zastosowanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych przy ich produkcji umożliwia tworzenie dużych przeszkleń zapewniających tym samym zwiększony dostęp do światła słonecznego. Nic zatem dziwnego, że wielkogabarytowe okna stały się niezbędnym elementem w nowoczesnym budownictwie. Jeśli chcesz zadbać o ciepło i design nie obciążając przy tym środowiska, to wybór jest prosty – postaw na okna aluminiowe.

Pod koniec lat 90. wiele osób zdecydowało się na wymianę okien w domu lub mieszkaniu. Drewniane, nieszczelne i pokryte częściowo łuszczącą się farbą ramy zostały zastąpione przez tzw. „plastiki”. Okna PCV cieszyły się ogromną popularnością, ponieważ były stosunkowo niedrogie, a przy tym bardziej szczelne od poprzedników i jednocześnie pozwalały na efektywne wietrzenie pomieszczenia poprzez ich uchylenie lub rozszczelnienie. Plastikowe ramy i okucia nie są jednak odpowiednie do tworzenia zyskujących na popularności konstrukcji w rozmiarach XXL. Aby sprostać temu zadaniu branża budowlana sięga po stolarkę aluminiową. Dlaczego warto zainteresować się takim rozwiązaniem?

Kluczowa kwestia: ciepło i bezpieczeństwo

Nieważne, jak pięknie wykończone zostały ramy okienne – nie warto decydować się na okna, które nie zapewniają ochrony przed chłodem. Nowoczesne profile aluminiowe (np. aluminiowe okna Reveal i Reveal Hide) pozwalają na uzyskanie współczynnika przenikania ciepła Uw = 0,7 W/m2K przy szerokości zabudowy 88 mm. Parametr ten jest szczególnie ważny ze względu na nowelizację standardów WT 21: zgodnie z nowymi przepisami w budynkach powstających od 1 stycznia 2021 współczynnik przenikania ciepła nie może przekraczać 0,9 W/m2K (a w przypadku okien dachowych 1,1 W/m2K). Okna aluminiowe spełniają nowe standardy i zaliczane są do grona przeszkleń ciepłych i energooszczędnych. W praktyce oznacza to, że zapewniają dobrą izolację cieplną domu oraz komfort termiczny przebywających w nim użytkowników.

Przy wyborze okien kierujmy się nie tylko zabezpieczeniem przed zimnem, ale też włamaniami. Część osób niesłusznie rezygnuje z dużych przeszkleń z obawy przed potencjalnymi aktami wandalizmu. Nowoczesne okna aluminiowe wykorzystywane do stworzenia przeszklonych powierzchni, charakteryzują się większą sztywnością konstrukcji niż okna PCV oraz wyższą statyką szyb (zwłaszcza tych wklejanych w ramy przy użyciu specjalnej technologii). Spośród znajdujących się na polskim rynku produktów możemy zdecydować się na stałe szklenie w ramie (takie jak okno Reveal Hide) sprawiające wrażenie, jakby od zewnętrznej strony nie dało się go w żaden sposób otworzyć ani uchylić. Jeśli wybierzemy dodatkowo szkło okienne pokryte specjalną, antywłamaniową powłoką (na przykład ECLAZ STADIP PROTECT), zwiększymy znacząco jego odporność na stłuczenia przez osoby trzecie. Aluminiowa stolarka to zatem dobry sposób na zapewnienie bezpieczeństwa domownikom i ochronę naszego mienia.

Czy aluminiowe okna mogą być ekologiczne?

Wybierając rozwiązania i technologie do naszych domów coraz bardziej przywiązujemy wagę do kwestii ekologicznych. Wynika to nie tylko z regulacji prawnych, ale również rosnącej świadomości społeczeństwa. Choć wydawać by się mogło, że jedynie drewniane okna mogą być uznane za ekologiczne, to jednak okna aluminiowe zadowolą wszystkie osoby zainteresowane materiałami przyjaznymi środowisku.

Aluminium jest surowcem wytrzymałym i odpornym na korozję. Może być bez problemu poddawane recyklingowi z wykorzystaniem jedynie części energii zużywanej przy produkcji pierwotnego metalu. Nie każdy zdaje sobie sprawę, że obecnie aż 75% całego wyprodukowanego niegdyś aluminium jest nadal wykorzystywane. Jeśli zatem szukamy bezpiecznego, niezawodnego rozwiązania, które połączy w sobie designerskie wykończenie i dbałość o środowisko, okna wykonane z aluminium będą najlepszym wyborem.

Aluminiowe wykończenie: postaw na design

Ostatnim istotnym aspektem są walory estetyczne. Ze względu na lekkość tworzywa, a zarazem jego ogromną wytrzymałość, aluminiowe ramy mogą tworzyć monstrualne konstrukcje doskonałe dla nowoczesnego budownictwa opartego na przeszkleniach XXL.

Okna aluminiowe będą się prezentować doskonale zarówno w nowoczesnej siedzibie firmy, jak i utrzymanym w minimalistycznym stylu domu czy mieszkaniu. Prosty, smukły profil nada aranżacji subtelności, a metaliczne wykończenie w wersji matowej lub błyszczącej może stanowić doskonałe uzupełnienie bryły budynku lub intrygujący kontrast. Do wyboru mamy różnorodne warianty kolorystyczne z palety RAL, a także faktury. Aluminiowe ramy pokryte okleiną imitującą drewno to dziś jedna z chętniej wybieranych przez klientów opcji. Jedno jest pewne – niezależnie od naszej wizji aluminiowe okna doskonale wkomponują się w każde wnętrze.

Author: Jarosław Prywałko

Get Connected