Zimą powroty do domu, który zapewnia ciepłe schronienie przed chłodem, są szczególnie przyjemne. Jednak dla komfortu przebywania w pomieszczeniu – obok temperatury – równie ważna jest prawidłowa wentylacja. Jak pogodzić energooszczędność budynku oraz optymalną temperaturę z efektywną wymianą powietrza?

Brak wentylacji szkodzi budynkowi i jego mieszkańcom

Brak prawidłowej wentylacji pomieszczenia ma negatywny wpływ na stan techniczny budynku oraz zdrowie mieszkańców. Rozwój chorobotwórczych grzybów i pleśni, wilgoć, nieprzyjemny zapach panujący we wnętrzu i gorsze samopoczucie domowników to tylko niektóre z następstw niewystarczającej cyrkulacji powietrza. Problem narasta zwłaszcza podczas chłodnej jesieni i mroźnej zimy, bowiem w sezonie grzewczym rzadziej otwieramy i rozszczelniamy okna, by nie powodować strat ciepła i nie wychładzać pomieszczenia.

Czy termoizolacja jest wrogiem wentylacji?

Dawniej domy posiadały naturalną wentylację – świeże powietrze dostawało się do wnętrza poprzez szczeliny w oknach i drzwiach zewnętrznych lub nieszczelności w ścianach, a zużyte – odprowadzane było na zewnątrz kanałami wentylacyjnymi. Jednak takie rozwiązanie ma wiele minusów, a coraz doskonalsza i szczelniejsza stolarka otworowa zahamowała proces naturalnego wietrzenia. Dbając o coraz lepsze parametry termoizolacyjności, minimalizującej strat ciepła, a tym samym ograniczającej zużycie energii do ogrzania budynku, dbamy o środowisko i domowy budżet. Nie możemy jednak przy tym zapominać o prawidłowej cyrkulacji, bowiem budynek z nieefektywnym systemem wentylacji niejako „dusi się”. Jak zatem pogodzić kwestie energooszczędności i wymiany powietrza?

Zadbaj o dobry mikroklimat domu

Kiedy myślimy o zapewnieniu prawidłowej wentylacji pomieszczenia, oczywistym rozwiązaniem może wydać się częste wietrzenie. Jednak otwarcie okna na oścież, a nawet jego uchylenie, powodują gwałtowną i nadmierną wymianę powietrza. Tym samym wychładzamy wnętrze i generujemy straty ciepła, a ponadto zakłócamy działanie zaworów termostatycznych. Rozwiązaniem jest mikrowentylacja, która zapewnia optymalną cyrkulację.

Bezpieczna i efektywna wymiana powietrza

Standardowym rozwiązaniem są okna z nawiewnikami lub z funkcją rozszczelnienia. Firma OknoPlus proponuje okucia Comfort, które są przykładem nowatorskiego łączenia energooszczędności i możliwości wentylacji, a dodatkowo zapewniają ochronę budynku.Umożliwiają one odstawienia skrzydła od ramy o 6 mm na całym obwodzie. Jakie są tego zalety? Podczas wietrzenia okno pozostaje w pozycji zaryglowanej, która zapobiega jego wyważeniu lub wypchnięciu (to najczęstsze metody włamania do budynków). Odstawienie skrzydła nie jest widoczne na zewnątrz, na rozszczelnienie okna nie wskazuje także pozycja klamki.

Ten rodzaj wietrzenia zapewnia nie tylko efektywną wymianę powietrza, ale i przekłada się na wymierne oszczędności energii. Tradycyjne wietrzenie za pomocą uchylonego okna jest nieekonomiczne. Gdy na zewnątrz jest 0°C, pomieszczenie wietrzone w ten sposób wychładza się o 2°C już po upływie 10 minut. Przy zastosowaniu okuć Comfort temperatura spadnie tylko 0,5°C, równocześnie zapewniając ciągły i umiarkowany przepływ świeżego powietrza.

Zdrowy oddech domu

Energooszczędne okna z systemem mikrowentylacji wpisują się w wymagania nowoczesnego budownictwa oraz dają komfort, jakiego oczekujemy od współczesnego budownictwa. Dzięki nim zapewniamy optymalną wentylację domu, niezbędną dla utrzymania odpowiedniego poziomu wilgotności i mikroklimatu przyjaznego dla mieszkańców.

Jak widać, poprawa efektywności energetycznej budynków nie koliduje z wentylacją, dzięki której dom jest pomieszczeniem, które zapewnia bezpieczne schronienie oraz gdzie oddycha się z przyjemnością.


Author: Mariusz Kudas

Get Connected