Trendy ekologiczne coraz powszechniej znajdują swoje odzwierciedlenie we wnętrzach. W myśl zasady „less is more” wyzbywamy się tego, co zbędne i odchodzimy od eklektyzmu na rzecz uporządkowania oraz wewnętrznej równowagi. Minimalistycznie urządzona, udekorowana w oparciu o naturalne materiały i zalana słońcem przestrzeń wpływa korzystnie na naszą psychikę i daje poczucie stabilności. Na gruncie tych założeń wyrósł styl japandi łączący estetykę dwóch geograficznie odległych rejonów – Kraju Kwitnącej Wiśni i mroźnej Skandynawii, które (jak się za chwilę okaże) pod względem designu więcej łączy niż dzieli.

W czasach gdy nieustannie dokądś pędzimy, coraz mocniej pragniemy odzyskać utracony przez pośpiech spokój. Tęsknimy za bliskością przyrody i dążymy do życia z jej poszanowaniem. Takie podejście przejawia się nie tylko zmianą codziennych nawyków – jest również widoczne w naszych domach, które mają za zadanie nie tylko ładnie wyglądać, lecz przede wszystkim chronić domowników nie narażając przy tym środowiska. Ze wzmożonego pragnienia bezpieczeństwa i harmonii zrodził się wyjątkowy styl wnętrzarski, który jednocześnie stał się sposobem na życie. Japandi, bo o nim mowa, kompleksowo troszczy się o samopoczucie człowieka za sprawą zaledwie kilku prostych reguł – nie tylko dotyczących aranżacji. W myśl duńskiego hygge lub norweskiego koselig, nasze cztery kąty mają być przytulne i pełne światła, a zgodnie z japońską filozofią ikigai – muszą ułatwiać nam odnalezienie własnego zen, nie zakłócać przepływu myśli oraz energii. Wspólnym mianownikiem dla tych ideologii jest wszechobecna natura i światło – także w budynkach.

Ukojenie w ramionach natury

U podstaw stylu japandi leży stonowana kolorystyka nawiązująca do barw ziemi. Piaskowe beże i popielate brązy, zieleń igieł i liści, szarość skał, bezkresny błękit nieba czy hipnotyzujący granat głębi oceanu ukoją zmysły i uspokoją nerwy. Jasne tony – w tym czysta, skandynawska biel, której nie brakuje w japandi, powiększą optycznie przestrzeń, ciemniejsze z kolei będą ciekawym akcentem symbolizującym silną i nieposkromioną przyrodę, z którą na nowo chcemy się połączyć.

W japandi liczy się ascetyczny design, regularność linii, prostota kolorów oraz faktur. Stosowane materiały są ekologiczne, a we wnętrzach prym wiedzie kamień i drewno – w końcu nie ma niczego bardziej pierwotnego, niż ich surowa, niedoskonała tekstura wzbudzająca zachwyt. Tę cechę szczególnie cenią sobie Japończycy i wyznawcy filozofii wabi-sabi, z kolei Skandynawowie rozsmakowują się w poczuciu przytulności, jaki wprowadzają do wnętrz drewniane meble oraz dodatki. Z mroźnych krajów dalekiej Północy japandi zaczerpnął również zamiłowanie do tekstyliów – tak potrzebnych, by rozpieszczać ciało i ducha. Te jednak powinny być subtelne, najlepiej wykonane z lnu i bawełny, by nie zaburzać kompozycji – należy bowiem pamiętać, że kwintesencją japandi jest umiar. Starannie wyselekcjonowane, oszczędne w formie dekoracje oraz odpowiednio zorganizowane i uporządkowane (czy wręcz – schowane za zwartą zabudową) przedmioty, pozwalają nam oczyścić się z nadmiaru myśli i bodźców, utrzymać wewnętrzny balans i zyskać więcej przestrzeni do życia. Brak nadmiaru wpływa korzystnie na komfort codziennego funkcjonowania i mieszkańcy Dalekiego Wschodu wiedzą o tym doskonale!

 

Umiłowanie świata i… światła

Receptą na szczęście Japończyków i Skandynawów jest obcowanie z naturą, które ma dobroczynny wpływ na zdrowie psychiczne człowieka. Kluczem do lepszego życia jest nie tylko otaczanie się zielenią, ale również nieograniczony dostęp do światła dziennego, które napełnia energią witalną. Na Półwyspie Skandynawskim jest go jak na lekarstwo, dlatego lokalni architekci walczą o każdy promień słońca stosując w projektach majestatyczne przeszklenia. W Japonii światło traktuje się równie wyjątkowo. Dowodem tego jest flaga narodowa kraju – czerwony krąg na białym tle obrazuje wschodzące słońce, a symbolika ta jest głęboko zakorzeniona w wierzeniach shintoizmu i mitologii.

Paradoksalnie więc – minimalistyczne japandi kocha okna w rozmiarze XXL, bowiem zapewniają domownikom utrzymanie bliskiej relacji z przyrodą i codzienną kontemplację pejzaży malujących się po drugiej stronie szyby. Światło rozlewające się po ścianach i podłogach przełamuje surowość form przeważających we wnętrzu i wypełnia pustą przestrzeń – w myśl japońskiej koncepcji „Ma”.

Choć w Polsce ilość słońca nie jest tak ograniczona, jak u sąsiadów z Północy, panoramiczne okna również skradły nasze serca i coraz częściej zapraszamy je na salony – a nawet do sypialni czy łazienek. Urzeka nas ich elegancka prostota, cieszą profity płynące z użytkowania. Nowoczesna stolarka pozwala na tworzenie konstrukcji w wielkich formatach bez obaw o utratę ciepła z pomieszczeń, bezpieczeństwo i prywatność mieszkańców czy dostęp do światła dziennego. Produkty nowej generacji wykazują się doskonałymi parametrami termoizolacyjnymi: okna aluminiowe, takie jak Reveal oraz okna PVC – np. Morlite czy Genesis, mogą pochwalić się Uw równym 0,7 W/m2K (podczas gdy prawo budowlane mówi o nie przekraczaniu 0,9 W/m2K). W ten sposób w naszym domu będzie nie tylko jasno, ale też ciepło, zaś ograniczenie zużycia energii potrzebnej na oświetlenie i ogrzanie budynku przełoży się na niższe rachunki i przyczyni do zmniejszenia śladu węglowego, który zostawiamy. Innowacyjne rozwiązania troszczą się zatem nie tylko o użytkowników, ale i środowisko.

Na koniec należy wspomnieć o jeszcze jednej ważnej cesze wielkogabarytowych przeszkleń: umiejętności dopełniania każdego rodzaju wnętrza, niezależnie od stylu, w jakim jest ono utrzymane. Dzisiejsza technologia pozwala nam dobrać nie tylko wielkość i rodzaj ram, ale także kolor i strukturę (np. drewnopodobną) – biel plastiku i metaliczna szarość aluminium to już nie jedyne dostępne opcje, choć i te pasują idealnie do estetyki japandi.

Inwestycja w wysokiej jakości okna XXL jest dziś formą dbania o własny komfort i samopoczucie – niezależnie od szerokości geograficznej, w której żyjemy. Dzięki nim w domu otwartym na naturę czeka nas świetlana (i to dosłownie!) przyszłość

Author: Ewa Gasparska

Get Connected