Od dwóch lat można korzystać z rządowego programu Czyste Powietrze, w ramach którego otrzymuje się dofinansowanie na termomodernizację domu, w tym także na wymianę okien i drzwi. Od października tego roku procedury są uproszczone i pojawia się szansa na wyższe dotacje. Jak to działa i w jaki sposób uzyskać pieniądze na nowe – energooszczędne i nowoczesne okna?

Mimo że głównym celem programu Czyste Powietrze, przygotowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, jest wyeliminowanie lub przynajmniej ograniczenie liczby tzw. kopciuchów, czyli trujących środowisko starych pieców i kotłów grzewczych na paliwa stałe, to w ramach termomodernizacji domów jednorodzinnych finansowane są też zmiany, które znacząco wpływają na poprawę parametrów energooszczędności. Nieszczelne okna i przestarzałe drzwi odpowiadają za 20% (lub więcej) strat ciepła budynku. Dotacja na ich wymianę na nowe jest więc zwykle całkowicie uzasadniona.

Kto może dostać dotację na wymianę starych okien i/lub drzwi

Oferta wsparcia finansowego w ramach akcji Czyste Powietrze kierowana jest do osób fizycznych – właścicieli oraz współwłaścicieli domów jednorodzinnych, którzy spełniają określone kryteria dochodowe. Dotychczas beneficjentami mogli zostać ci, których roczny dochód nie jest większy niż 100 tys. zł. Uruchamiana właśnie druga część programu i podwyższony poziom finansowania przeznaczony jest dla tych, u których średni miesięczny dochód na osobę w  gospodarstwie domowym nie przekracza 1400 zł (lub 1960 zł, jeśli gospodarstwo jest jednoosobowe).

Na jakie kwoty dotacji na termomodernizację domu można liczyć

Pierwsza część programu (w ramach podstawowego dofinansowania eko-inwestycji) zakłada maksymalną kwotę dotacji 30 tys. zł, natomiast druga część i podwyższony poziom dofinansowania to wsparcie na poziomie 60% poniesionych kosztów i maksymalnie 37 tys. zł. Pieniądze te mogą być przeznaczone na zakup i wymianę określonych elementów systemu grzewczego oraz inne termomodernizacje domu (jak wymiana okien na energooszczędne), ale także na przykład na spłatę kredytu wziętego na taki cel. O dotację można starać nie później niż pół roku po rozpoczęciu danej inwestycji.

Co zrobić, aby uzyskać dotację w ramach programu Czyste Powietrze

Wniosek o dotacje najlepiej złożyć przez Internet. Trzeba mieć w tym celu założony tzw. profil zaufany, który umożliwia załatwianie wielu spraw urzędowych online. Do wniosku dołącza się skany (zdjęcia) dokumentów potwierdzających własność (lub współwłasność) modernizowanego budynku, a starając się o podwyższony poziom dofinansowania, należy dodać jeszcze do tego zaświadczenie (bądź zaświadczenia, jeśli w gospodarstwie domowym jest więcej osób) o osiąganych dochodach. Złożenie wniosku oczywiście nic nie kosztuje. Na jego rozpatrzenie czeka się obecnie maksymalnie 30 dni.

A na jakie okna można otrzymać dotacje z tego programu?

Uzyskanie dofinansowania na wymianę okien w domu, w ramach termomodernizacji budynku, wymaga tego, aby zakupione okna były energooszczędne i spełniały obowiązujące wymogi budowlane wchodzące w życie w styczniu pod nazwą Warunki Techniczne 2021. Chodzi tu przede wszystkim o współczynnik przenikania ciepła (U), który od tej pory dla okien elewacyjnych nie może być wyższy, niż wartość 0,9. Wymieniając zatem okna na szczelne i ciepłe, trzeba zwracać uwagę m.in. na ten parametr i celować w lepsze „osiągi”. Oto, co podpowiadają w tym temacie eksperci – na jakie nowoczesne konstrukcje wymienić stare okna – z dotacją!

Szczegóły dotyczące programu Czyste Powietrze >>


Author: AMI

Get Connected