Wielkoformatowe przeszklenia to absolutny hit kompozycyjny ostatnich sezonów. To niebanalne rozwiązanie nie tylko wyróżni nasz dom na tle otaczającej zabudowy, ale wprowadzi do pomieszczenia wiele dobroczynnego światła naturalnego – z korzyścią zarówno dla naszego samopoczucia, jak i kompozycji aranżowanego wnętrza. Jednak, aby nawet najśmielszy projekt architektoniczny był w pełni bezpieczny, funkcjonalny i trwały, absolutną podstawą jest połączenie wysokiej jakości materiałów i innowacyjnej technologii wykonania. Tu z pomocą przychodzi technika STV, czyli szklenie statyczne na sucho!

Tradycja kontra nowoczesność

Technologia STV to niezastąpione rozwiązanie podczas produkcji innowacyjnych okien, drzwi oraz dużych przeszkleń, zastępujących niekiedy całą ścianę pomieszczenia. Czym zatem różni się od tradycyjnego montażu szyb? Odpowiedź jest niezwykle prosta. Mówiąc o tradycyjnej technologii produkcji okien, pakiet szybowy nie jest trwale zespolony z profilem skrzydła, zaś szyba montowana jest w profilu na specjalnych podkładkach oraz dociśnięta listwą przyszybową. I choć w obliczu szklenia o standardowych wymiarach, trwałość i bezpieczeństwo takiego rozwiązania nie budzą żadnych wątpliwości, o tyle w przypadku wielkich formatów trzeba sięgnąć po zupełnie inne środki. Technika STV, czyli szklenie statyczne na sucho, polega na przyklejeniu szyby do profilu skrzydła specjalną taśmą, co sprawia, że statyka szklanej tafli zostaje przeniesiona na skrzydło, tworząc stabilny, funkcjonalny monolit. Dodając do tego stalowe wzmocnienie, zyskujemy możliwość tworzenia okien o naprawdę dużych rozmiarach – bez strachu o funkcjonalność całej konstrukcji. Pamiętajmy bowiem, że waga 1m2 dwukomorowego pakietu szybowego może przekraczać nawet 30 kg! Dlatego, w tym przypadku, nie ma miejsca na żadne eksperymenty i kompromisy.

Stawiając na technologię STV, zyskujemy co najmniej potrójnie!

Po pierwsze: przewaga konstrukcyjna

Montaż pakietu szybowego na taśmie STV nie tylko stabilizuje konstrukcję okna na całym obwodzie, ale stanowi doskonałe zabezpieczenie, szczególnie newralgicznych, narożników. Dzięki takiemu usztywnieniu, ciężar szyby przenoszony jest na skrzydło równomiernie. W ten sposób, minimalizujemy ryzyko „opadania” skrzydła, nieustanne serwisowanie oraz konieczność częstych regulacji – zwłaszcza w okresie letnim i zimowym. Efekt? Oszczędność czasu i ulga dla domowego budżetu.

Po drugie: niezaprzeczalna funkcjonalność i zwiększone bezpieczeństwo

Doskonała statyka to nie tylko cały szereg zalet technologicznych, ale również szeroki wachlarz udogodnień funkcjonalnych. STV zwiększa trwałość i komfort użytkowania szczególnie ciężkich konstrukcji – okna i drzwi pracują w tym przypadku płynnie i lekko, a nietypowe projekty, np. te w kształcie modnego łuku, zyskują dodatkowe usztywnienie, a tym samym zostają zabezpieczone przed kłopotliwymi odkształceniami. Co więcej, ta innowacyjna technologia ma niebagatelny wpływ na poprawę komfortu akustycznego i zwiększenie dźwiękoszczelności okien.  Jednym z najważniejszych atutów technologii STV jest poprawa bezpieczeństwa. Duża powierzchnia klejenia szyby do przylgi skrzydła praktycznie uniemożliwia wypchniecie szyby.

Po trzecie: niezwykły design

Choć o technologicznych i pragmatycznych zaletach technologii STV można mówić bez końca, to na szczególną uwagę zasługuje wymiar estetyczny, który otwiera przed architektami zupełnie nowe możliwości projektowe. Konstrukcje o naprawdę ogromnych gabarytach, a także nietypowych kształtach, takich jak łuki, romby czy trójkąty to już nie sfera marzeń, a rozwiązanie dostępne na wyciągnięcie ręki! Znacząca poprawa statyki oraz dodatkowe usztywnienie sprawiają, że stworzenie całoszklanej „ściany” o naprawdę imponujących wymiarach nie stanowi dla producenta najmniejszego problemu.

Mówiąc o nowoczesnych trendach architektonicznych w budownictwie, wielkogabarytowe przeszklenia wciąż pozostają w ścisłej czołówce. Otwierają dom na otaczającą naturę, pozwalają rozświetlić i dogrzać pomieszczenia oraz nadają bryle budynku ekskluzywny i nowoczesny wygląd. A jeśli wykonano je w technologii STV, w pakiecie otrzymujemy również bezpieczeństwo, komfort użytkowania, trwałość i niezaprzeczalne walory estetyczne!

Author: Mariusz Kudas

Get Connected