Od współczesnych budynków wymagamy, aby łączyły walory użytkowe z pięknym designem. Dzięki nowoczesnym materiałom i elementom wykończeniowym projekty, które dawniej wydawały się śmiałymi wizjami, dzisiaj możemy wprowadzać w życie. Dotyczy to między innymi pomysłów na aranżacje okien, które mogą być wyjątkową ozdobą domu i jego wyróżnikiem.

Aluminium na wagę złota

Okna są jednym z kluczowych elementów budynku. Wpływają na temperaturę panującą we wnętrzu, ilość naturalnego światła czy przenikanie hałasów z zewnątrz do domu. Z tego względu zazwyczaj z dużą starannością podchodzimy do ich wyboru, skupiając się na praktycznych walorach.  Czy można pogodzić ciekawy wygląd przeszklonych powierzchni z funkcjonalnością?  Tak – na realizację nawet najbardziej śmiałych wizji pozwala aluminium, coraz częściej wykorzystywane w produkcji okien.

Statyka metalu i jego mały ciężar własny pozwalają na projektowanie ogromnych przeszklonych konstrukcji – w ten sposób duże przeszklenia stają się jeszcze większe. A współczesna architektura uwielbia ogromne szklane tafle i szerokie drzwi tarasowe. Tym samym zastosowanie aluminium to nowe możliwości projektowe i szansa na realizację śmiałych konceptów budowlanych ze szkłem w roli głównej.

Duże przeszklenia w służbie designu

Przeszklenia służą nie tylko przepływowi naturalnego światła i wentylacji wnętrza. Współczesna architektura zmieniła podejście do okien, które stały się równie ważne dla wyglądu domu, co elewacja czy jego bryła. W starannie przemyślanym projekcie okna rozmieszczone są tak, aby kreować aranżację oraz nastrój wnętrza poprzez eksponowanie wybranych części i pozostawianie w cieniu innych. Rozmieszczenie okien ma służyć założeniom architektonicznym oraz realizacji wizji idealnego domu. Co więcej, ich przemyślane rozplanowanie, kształt i wielkość sprawiają, że o każdej porze dnia mieszkanie odsłania swoje inne oblicze. Przeszklenia wykonane na bazie aluminium umożliwiają tworzenie budynków, w których okna mają niebagatelny wpływ na klimat wnętrza i komfort przebywania w nim.

Bardzo efektownym rozwiązaniem są duże przeszklenia tarasowe, które zacierają granicę między domem i jego otoczeniem, takie jak drzwi tarasowe ULTRAGLIDE Monorail. Bazują na skrzydłach jezdnych o dużych gabarytach i pozwalają uzyskać przeszklenia imponującej wielkości, liczące nawet 6 x 2,5m, które otwierają dom na ogród czy taras. A ich bogata paleta kolorystyczna umożliwia łatwe dopasowanie ram do wyglądu i charakteru budynku.

Oprócz walorów estetycznych drzwi ULTRAGLIDE Monorail są przyjazne w użytkowaniu. Próg zrównany z podłogą zapewnia bezpieczeństwo i wygodę przemieszczania się między domem a jego otoczeniem. To wszystko przy bardzo dobrych właściwościach termicznych i solidnej, albuminowej konstrukcji.

Jeszcze więcej przeszkleń!

Możemy pójść o krok dalej, tworząc przeszklenia na prostopadłych do siebie ścianach za pomocą narożnej konstrukcji HST. Przeszklony narożnik redefiniuje wyobrażenie o budynkach – pozwala połączyć trwałość i solidność domu z lekkością i wrażeniem braku granic. Narożna konstrukcja HST posiada ruchomy słupek oraz niski próg, które podkreślają nowoczesny design budynku i zapewniają wygodę mieszkańcom. Przy maksymalnych wymiarach 8,7 x 2,5m HST daje niesamowity efekt wizualny oraz równomierne oświetlenie wnętrza. To rozwiązanie sprawdzi się szczególnie w nowoczesnych budynkach o surowym designie.

Osoby ceniące minimalizm z pewnością zainteresuje jeszcze jedno oryginalne rozwiązanie – okno z ukrytym skrzydłem. Specjalna konstrukcja sprawia, że od zewnętrznej strony budynku okno wygląda jak stałe szklenie w ramie, a skrzydło jest niewidoczne. Dzięki temu budynek prezentuje się wyjątkowo spójnie i elegancko. Efekt ten wzmocnimy, wyposażając okno w ukryte zawiasy firmy Sobinco, co podkreśli monolityczny wygląd okien.

Nowoczesna ślusarka aluminiowa, wzbogacona o funkcjonalne rozwiązania techniczne, jest odpowiedzią na współczesne wyzwania architektoniczne. Z jego wykorzystaniem można stworzyć smukłe, a jednocześnie wytrzymałe konstrukcje okienne i drzwiowe – trwałe, bezpieczne i funkcjonalne.


Author: Mariusz Kudas

Get Connected