Z której strony by nie patrzeć w tym przypadku „bycie w kącie” ma swoje uroki. Z zewnątrz – przyciągasz wzrok, stajesz się główną ozdobą elewacji, decydujesz o nowoczesnym charakterze całego budynku. Od wewnątrz – mocniej doświetlasz pomieszczenia, optycznie powiększasz przestrzeń, otwierasz dom na dwie strony świata. Niby tkwisz w kącie, a wszyscy do ciebie lgną – przychodzą z kubkiem porannej kawy, celebrują rodzinny posiłek czy po prostu przez chwilę zachwycają się widokiem. Dobrze jest „być w kącie”, kiedy jesteś oknem narożnym.

Projektując swój wymarzony dom poszukujemy elementów, które go wyróżnią, sprawią, że stanie się wyjątkowy i niepowtarzalny. Jednym z takich detali są okna narożne – zwłaszcza przeszklenia pozbawione tradycyjnego, szerokiego łącznika kątowego. To one nadają bryle lekkości, tworzą niebanalny efekt wizualny, a domownikom zapewniają fantastyczne widoki.

 

Intrygujący efekt przeszklonej tafli

Okna narożna dedykowane są zwłaszcza budynkom o nowoczesnej, minimalistycznej formie, w których ogranicza się ilość zbędnych ozdobników i zrywa z tradycyjną formułą symetrycznego usytuowania detali na ścianach zewnętrznych. W tym przypadku przeszklenia stają się główną dominantą architektoniczną, najważniejszą dekoracją elewacji, którym podporządkowane są pozostałe elementy aranżacji. Dzięki oknom narożnym zyskują także nasze wnętrza – stają się bardziej przestronne, eleganckie i luksusowe.

 

Otwórz się na świat(ło)

Ale nie tylko efekt wizualny ma znaczenie – większa dowolność w rozmieszczeniu przeszkleń i brak słupka narożnego w konstrukcji powoduje, że okna narożne zapewniają lepsze doświetlenie wnętrz. Eliminacja słupka na łączeniu okna oznacza większą powierzchnię szyby. Dzięki temu, w zależności od rozmiarów przeszklenia, do wnętrza wpada od 2 do 30% więcej światła słonecznego.

Z tego powodu okna narożne często umieszcza się w pomieszczeniu usytuowanym od północy – dodatkowe otwarcie go na wschód lub zachód znacznie zwiększa ilość docierającego światła słonecznego. W kuchni tego typu przeszklenia pozwolą na doświetlenie blatów roboczych, przełamują monotonię ciągów szafek, równocześnie zapewniając wzrokową kontrolę strefy wejścia i podjazdu. Okna narożne doskonale sprawdzą się w salonie – w połączeniu z dużym stołem tworzą idealną oprawę do spotkań towarzyskich i rodzinnych posiłków lub – jeśli jesteśmy właścicielami pięknego ogrodu – sprawią, że zielony krajobraz stanie się elementem aranżacji wnętrza.

 

Technologia ma znaczenie

Komfort i bezpieczeństwo mieszkańców zapewniają nowoczesne pakiety szyb (przy dużych przeszkleniach nawet 6mm) ze „stepem”. Krawędzie szklanych tafli można dodatkowo zabezpieczyć estetycznym, wąskim (20x20x1mm) lakierowanym narożnikiem.

Technologia zastosowana w oknach narożnych firmy OknoPlus zapewnia także uzyskanie doskonałych parametrów izolacyjności termicznej. Innowacyjny sposób łączenia pakietów szybowych powoduje znaczne ograniczenie powstawania mostków termicznych, w porównaniu do okien z tradycyjnymi łącznikami kątowymi, a dodatkowe docieplenie z użyciem wkładu termicznego minimalizuje straty ciepła. Ponadto, podczas montażu, miejsca połączenia pakietów szybowych fugowane są klejem o bardzo wysokiej odporności – takim samym, jakiego używa się przy produkcji fasad aluminiowych.

Klejone okno narożne dostępne jest we wszystkich oferowanych przez OknoPlus systemach Salamander, dedykowanych skrajnie trudnym warunkom klimatycznym systemach NorskStil, a także w systemach aluminiowych.

Niebanalna forma, dowolność kształtowania designu elewacji, zwiększona powierzchnia przezierna okna i lepsze doświetlenie wnętrz, doskonałe parametry, trwałość i bezpieczeństwo – zalety okien narożnych docenią nie tylko esteci, ale i osoby poszukujące doskonałej jakości.

Author: Mariusz Kudas

Get Connected