Zimą i jesienią powroty do domu są szczególnie miłe. Ciepłe wnętrze zapewnia schronienie i jest przyjemną odmianą po chłodzie panującym na zewnątrz. Ten komfort łączy się jednak z rachunkami za ogrzewanie, które bywają dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Jak więc zapewnić ciepło we wnętrzu, nie zwiększając kosztów eksploatacji?

Zatrzymaj ciepło w domu

Dopływ naturalnego światła oraz możliwość wymiany powietrza sprawiają, że trudno wyobrazić sobie dom bez okien. Jednak im więcej przeszkleń, tym więcej powierzchni, przez które ciepło wydostaje się na zewnątrz (nawet 25-30% energii „ucieka” tą drogą). W konsekwencji koszty eksploatacji w sezonie grzewczym mogą znacznie rosnąć. Mogą, ale nie muszą – zmniejszymy je, wybierając wysokiej jakości okna o doskonałych parametrach izolacyjnych. Czym charakteryzują się takie modele?

Współczynnik przenikania ciepła – mniej znaczy więcej!

Kluczową informacją na temat właściwości termoizolacyjnych okna jest współczynnik przenikania Uw. Co kryje się pod tą nazwą? Wskaźnik Uw określa, jaka ilość ciepła przenika w ciągu 1 sekundy przez 1 m² okna. Im jego wartość jest mniejsza, tym niższe straty. Na poziom Uw składają się wszystkie elementy konstrukcyjne okna: ramy, oszklenia i ramki dystansowe. W modelach energooszczędnych najczęściej stosowane są trzy szyby, które powinny być głęboko osadzone w oprawie, a profile docieplone wewnętrznymi wkładkami termoizolacyjnymi.

Ciepły montaż na straży ciepłego wnętrza

Okna o doskonałych właściwościach termoizolacyjnych to ważny, lecz nie jedyny element decydujący o energooszczędności przeszkleń. Musimy pamiętać, że nawet model posiadający wzorcowe parametry izolacyjne nie spełni swojej roli, jeżeli zostanie nieprawidłowo osadzony. Oprócz strat ciepła niedokładny montaż prowadzi do zawilgocenia materiałów konstrukcyjnych i izolacji oraz rozwoju niebezpiecznych grzybów i pleśni.

Najlepsze efekt w zakresie blokowania odpływu ciepła daje tzw. „ciepły montaż”. Na czym polega i czym różni się od typowego osadzenia stolarki? Do uszczelnienia okien, oprócz standardowej pianki, używa się tu wysokiej jakości materiałów izolacyjnych. Z zewnątrz okno zostaje zabezpieczone taśmą paroprzepuszczalną, która chroni izolację przed penetrującą wilgocią podczas deszczu czy opadów śniegu, w środku zaś stosuje się taśmę paroszczelną, dzięki której para wodna, powstająca we wnętrzu domu, nie wnika w piankę poliuretanową.

Pułapka zbyt szczelnych okien

Wybierając okna zwróćmy również uwagę, czy zostały wyposażone w rozwiązania umożliwiające mikrowentylację. Dobrze zaprojektowane i wykonane modele blokują wychładzanie się wnętrza, ale jednocześnie umożliwiają wymianę powietrza na minimalnym, kontrolowanym poziomie. Okucia z funkcją rozszczelniania skrzydła oraz nawiewnik montowane w ramie okna pozwalają odprowadzać nadmiar wilgoci z pomieszczenia, nie powodując przy tym strat ciepła.

Właściwości termoizolacyjne są decydujące dla funkcjonalności okna. Pozwalają ograniczyć koszty ogrzewania i umożliwiają optymalną kontrolę cyrkulacji powietrza. W połączeniu z profesjonalnym montażem, pomagają stworzyć ciepłe i energooszczędne wnętrze zaprojektowane z myślą wieloletniej, przyjaznej eksploatacji.


Author: Mariusz Kudas

Get Connected