Bez wahania usunięto z projektu wszystko to, co zbędne i niefunkcjonalne. Ten dom ma być po prostu przytulny – przynosić wytchnienie po dniu pracy z kalendarzem wypełnionym po brzegi, w pędzie i chaosie wielkiego miasta. Tu króluje spokój – nie tylko estetyczny i przestrzenny, ale także ten psychiczny. Ciepły minimalizm, drewno i biel – skandynawska jakość i design okien NorskStil wpisuje się tu idealnie.

Gdy twój rytm dnia w dużej mierze wyznaczają obowiązki służbowe, powrót do domu to czas wytchnienia, relaksu i oddechu od szybkiego tempa. Przecież właśnie dlatego wybrałeś dom na przedmieściach, świadomie aranżując go zgodnie z klasycznym kanonem skandynawskiego minimalizmu – jest pozbawiony wszelkich zbędnych dodatków i ozdób, otulony harmonijnymi odcieniami drewna, bieli i grafitu.

Norweska prostota

Projekt wymarzonego domu w Krakowie – Libartowie dopełniliśmy norweską prostotą, niezawodnością i funkcjonalnością, wzbogaconą polską, wysoką jakością wykonania – stolarką okienną serii NorskStil. Profile okien wyróżniające się harmonijnie dobranymi proporcjami oraz smukłym i gładkim wykończeniem powierzchni to kwintesencja skandynawskiego, ciepłego minimalizmu. Tu liczy się piękno prostej formy i szlachetność użytych materiałów. Pozorną surowość tego stylu ocieplają drewniane elementy, zamykając całość w funkcjonalnych formach. Profile okienne zostały więc wykończone drewnopodobną okładziną Montana, idealnie komponującą się z drewnianą okładziną fasady domu – mocną dominantą na tle klasycznego duetu bieli i grafitu.

W parze z doskonałym wzornictwem idzie w parze funkcjonalność. Na straży bardzo dobrej izolacyjności termicznej okien stoją sześciokomorowe profile klasy A o grubości ścianek zewnętrznych min 2,8 mm i przenikalności termicznej profilu Uf = 1,0 – 1,1. Ponadto kształt ramy został zaprojektowany tak, by stanowił dodatkowe zabezpieczenie antywłamaniowe.

Złapać słońce

Na szczęście słynne norweskie ekstremalne warunki pogodowe – amplituda temperatur sięgająca 70 stopni Celsjusza i porywiste wiatry wiejące z prędkością 100 km/h – pod Krakowem zdarzają się sporadycznie, za to na nadmiar słońca narzekać nie można. Norwegowie zrobią wiele, by światła złapać jak najwięcej – nie zasłaniają okien i malują wszystko na biało, by rozświetlić pomieszczenia.

Ozdobą tej realizacji są duże przeszklenia – wzbogaciliśmy je o pakiety szybowe o współczynniku przepuszczalności światła Lt=74%. Wykorzystanie technologii szklenia statycznego na sucho (STV), w której szybę przykleja się do profilu skrzydła na całym jego obwodzie za pomocą specjalnej taśmy, znacznie zwiększyło stabilność konstrukcji.

Funkcjonalny detal

Ozdobą projektu tego  domu są również designerskie elementy: żeliwne barierki, nowoczesne lampy lub przedmioty o znaczeniu sentymentalnym (żeglarski dzwonek z mosiądzu przy drzwiach), które dodają całości charakteru i przełamują proste, neutralne formy. Funkcjonalność to zdecydowany wyznacznik stylu skandynawskiego, któremu podporządkowane są wszystkie detale. Element, który pojawia się w takim wnętrzu, ma być przede wszystkim użyteczny, ale i niebanalny wzorniczo – choć nadal oparty na prostej, nienachalnej formie.

W ten trend wpisuje się również stosowana przez nas technologia. Okucie activPilot SELECT zostało skonstruowane tak, że zawiasy w całości ukryte są w tzw. luzie wrębowym, niewielkiej przestrzeni pomiędzy skrzydłem a ramą – przy zamkniętym oknie w ogóle ich nie widać. To rozwiązanie nie tylko podnosi estetykę okna, ale i zwiększa jego szczelność, zapewnia wyższą energooszczędność i dźwiękochłonność, minimalizując przy tym ryzyko uszkodzeń i zarysowań podczas prac wykończeniowych.

Miejsce tradycyjnej rolki w okuciu SELECT zajęły trzpienie w kształcie ośmiokątnych grzybków – co poza zwiększeniem bezpieczeństwa oferuje również szereg innych udogodnień: mikrowentylację lub stopniowanie uchyłu (zapewniające indywidualne dozowanie wymiany powietrza), blokadę obrotu klamki czy ograniczenie kąta otwarcia. Trzpienie współpracują ze stalowymi zaczepami antywłamaniowymi, zwiększając ochronę przed włamaniem, zabezpieczając przyleganie skrzydła po obwodzie. Często korzystasz z drzwi tarasowych? Komfort użytkowania zwiększa zatrzask balkonowy, umożliwiający ich przymykanie od zewnątrz.

Proste i funkcjonalne, użyteczne i estetyczne – okna NorskStil idealne dopełniają minimalistyczny, skandynawski projekt Twojego domu. Doskonała izolacyjność termiczna i akustyczna, odporność na znaczne wahania temperatur, możliwość konstruowania dużych przeszkleń, ochrona antywłamaniowa kryją się w gustownych, designerskich rozwiązaniach. By Twój dom był oazą spokoju i wytchnieniem od natłoku bodźców, stworzyliśmy najwyższą jakość i bogactwo rozwiązań okien NorskStil.

 


Author: Mariusz Kudas

Get Connected