Szybko postępująca urbanizacja przestrzenna sprawia, że pragniemy częściej obcować z naturą. Szukając wewnętrznej harmonii oraz spokoju ducha porzucamy betonowe łąki na rzecz zielonych polan, asfaltowe drogi zastępujemy leśnymi ścieżkami, a zamiast drapaczy chmur podziwiamy górskie szczyty. Przyrodę chcemy także gościć w naszych domach. Tęsknota za słońcem i zielenią znajduje swoje odzwierciedlenie w koncepcji biophilic design. Ale biofilia to nie tylko przyzdabianie wnętrz roślinami, lecz przede wszystkim stosowanie rozwiązań przyjaznych środowisku i nieobciążających klimatu. Mnóstwo światła, energooszczędność i ekologiczne podejście do budownictwa stanowią fundament tego nurtu, zaś okna to jeden z głównych elementów, na który powinniśmy zwrócić szczególną uwagę.

Życie w zgodzie z naturą rozumiane jest dziś jako podejmowanie odpowiedzialnych decyzji w kwestiach budownictwa i wybieranie zaawansowanych technologii, na których zyska nie tylko człowiek, ale przede wszystkim planeta. Aspekty te porusza cieszący się coraz większą popularnością nurt biophilic design. Abyśmy mogli prawidłowo funkcjonować, w miejscach, w których na co dzień przebywamy, musimy mieć zapewnioną odpowiednią temperaturę, dużą ilość promieni słonecznych, stały dostęp do dobrej jakości powietrza oraz ciszę. Kluczem do spełnienia wszystkich tych wymagań jednocześnie, są nowoczesne przeszklenia.

Pejzaż w ramie… okiennej

Biofilia to umiłowanie wszystkiego, co naturalne. Dużą rolę odgrywa więc zieleń i światło, które w myśl tej idei powinniśmy na stałe wpuścić do naszej codzienności. Promienie słońca wlewające się do wnętrz rozjaśniają je, dogrzewają i napełniają nas mnóstwem energii do działania, co z resztą zostało udowodnione naukowo. Niedobór światła dziennego ma zgubny wpływ na człowieka i powoduje wydzielanie się kortyzolu, którego nadmiar prowadzi między innymi do depresji. Stąd ważne, by budynek był dobrze doświetlony.

I tu do gry wkraczają innowacyjne, energooszczędne okna z szybami zespolonymi i aluminiowymi ramami – a im większe, tym lepiej! Modne i idealnie wpasowujące się w specyfikę budownictwa pasywnego, wielkogabarytowe przeszklenia goszczą dziś na salonach – i to dosłownie. Optycznie powiększają przestrzeń, łączą pokój dzienny z tarasem lub ogrodem oraz otwierają nasz dom na malownicze pejzaże kreowane przez cztery pory roku. Dzięki zaawansowanej stolarce okiennej i super-przezroczystym taflom szkła zapewniają użytkownikom perfekcyjną widoczność do tego stopnia, że granica między wnętrzem a otoczeniem zdaje się niemalże zanikać.

Współczesna technologia produkcji okien przyczyniła się do stworzenia niezawodnych produktów o doskonałych parametrach, które jednocześnie nie są pozbawione stylu. Dobrze nam znane, standardowych rozmiarów okna ustępują miejsca przeszkleniom XXL, a wszystko to na rzecz kontaktu z przyrodą i imponujących, niczym niezmąconych panoramicznych krajobrazów. Aluminiowe okna klasy premium, takie jak Reveal i Reveal Hide oraz podnoszono-przesuwne drzwi tarasowe Reveal Slide, gwarantują w równym stopniu zwiększoną ilość naturalnego światła w domu oraz nieszablonowy, dopracowany w najmniejszych szczegółach wygląd. Designerskie, wąskie ramki okienne mogą być pokryte powłoką w różnych odcieniach i wzorach. To sprawia, że użytkownicy są w stanie dopasować okna do wystroju pomieszczeń czy koloru fasady budynku.

Warto pamiętać także o znaczącej roli szyb w przeszkleniach. W produktach firmy OknoPlus stosowane są jedne z najlepszych na rynku. Szkło niskoemisyjne ECLAZ może pochwalić się przepuszczalnością promieni słonecznych na poziomie 77%, dzięki czemu zyskujemy pewność, że nasze wnętrza będą jasne i pełne blasku. Z kolei doskonałe odwzorowanie barw i brak efektu lustra zaproszą do środka nasyconą zieleń, która ukoi nerwy domowników.

 

Eko do kwadratu

Ogromny postęp cywilizacyjny i rozwój technologii sprawiają, że dziś budujemy bardziej świadomie i coraz chętniej sięgamy po rozwiązania, które nie są obciążeniem dla środowiska. Nisko lub zeroenergetyczne domy uznawane niegdyś za przejaw ekstrawagancji, obecnie stają się standardem budowlanym wynikającym z nowych Warunków Technicznych. W oparciu o nowe normy przykładamy wagę do maksymalnej termoizolacyjności całego obiektu, dbając o wysokie parametry techniczne okien, drzwi, dachu, ścian i podłóg. Stawiamy na ekologiczne materiały, które niwelują powstawanie mostków termicznych, zmniejszają wykorzystanie nieodnawialnych paliw kopalnych, minimalizują zapotrzebowanie domu na energię elektryczną i czynią go w tym zakresie samowystarczalnym.

Z tego powodu w ostatnich latach prym wiodą okna o profilach aluminiowych. Producenci pokochali ten metal ze względu na jego niebywałe właściwości fizyczne i chemiczne, m.in. twardość, wytrzymałość i lekkość, odporność na korozję oraz długotrwałe działanie czynników atmosferycznych. Z jego pomocą możliwe jest tworzenie gigantycznych, a przy tym stabilnych konstrukcji dla przeszkleń XXL. Aluminiowa stolarka jest ciepła, szczelna, energooszczędna i ekologiczna w produkcji. Aluminium łatwo poddaje się recyclingowi, a ilość jego cykli życiowych jest praktycznie nieskończona. Do obróbki wtórnej tego surowca potrzeba zdecydowanie mniej energii, niż do jego wyprodukowania z boksytu, tym samym ograniczamy ślad węglowy i konieczność wydobywania rud w kopalniach odkrywkowych.

Troska o planetę, która niesie wymierne korzyści ludziom to prawdziwa rewolucja w branży budowlanej i nie ma nic złego w tym, by nasze działania były „podwójnie eko” – ekologiczne i ekonomiczne równocześnie.

Na straży domowego ciepła

Zgodnie z obowiązującymi od 1 stycznia 2021 Warunkami Technicznymi, wszystkie elementy przegrody zewnętrznej domu muszą być maksymalnie szczelne. W nowoczesnych budynkach z przeszkleniami rozciągającymi się od podłogi po sufit, okna stają się strażnikami domowego ciepła, dlatego dużą wagę należy przykładać do parametrów stolarki i szyb.

Jeśli chodzi o okna elewacyjne, współczynnik przenikania ciepła Uw nie może przekraczać 0,9 W/m2K, zaś dla okien dachowych nie może być wyższy, niż 1,1 W/m2K. Dla aluminiowych okien Reveal dostępnych w ofercie OknoPlus Uw równy jest 0,7 W/m2K, zaś dla Reveal Hide 0,7 W/m2K. Istotną rolę w ograniczeniu ucieczki ciepła odgrywają także szyby zespolone. Ich współczynnik izolacyjności cieplnej Ug również musi być jak najniższy (dla szkła ECLAZ stosowanego w linii Reveal Ug = 0,5 W/m2K w pakiecie trzyszybowym). Wykorzystując wysokiej jakości produkty nie musimy się więcej obawiać, czy spełnimy obowiązujące wymogi. Co więcej – możemy pokusić się o zastąpienie ścian zewnętrznych konstrukcjami całoszklanymi, a przy tym nadal cieszyć ciepłem w pomieszczeniach.

Zatrzymywanie wewnątrz promieni słonecznych licznie wpadających przez szyby to działanie nie tylko na rzecz bilansu termicznego, lecz też energooszczędności. Optymalna dla naszego funkcjonowania temperatura, która dzięki nim panuje w środku, sprawia, że nie potrzebujemy dodatkowo ogrzewać wnętrz, oszczędzamy również prąd potrzebny na doświetlenie pokoi. Co za tym idzie – przestajemy przyczyniać się do eksploatacji nieodnawialnych paliw i pogarszania warunków klimatycznych, bowiem wystarcza nam zielona energia produkowana przez instalacje fotowoltaiczne. A to gwarantuje, że ciepło zrobi nam się nie tylko w domu, ale i… na sercu.

Author: Ewa Gasparska

Get Connected