Taras z dużym przeszkleniem, które łączy go z salonem, nie może „żyć własnym życiem”. Ta przestrzeń musi współgrać z wystrojem wnętrza domu, bo stanowi niejako jego przedłużenie. Na co zwrócić szczególną uwagę, urządzając taras tego typu?

Wielkogabarytowe przeszklenia, duże przesuwne drzwi tarasowe czy okna fix w rozmiarze XXL wychodzące na taras powodują, że staje się on wizualnie integralną częścią domu. Szkło w tym przypadku nie tyle dzieli, co łączy przestrzeń salonu z przestrzenią zewnętrzną. Aranżacyjne przejście pomiędzy nimi musi być płynne, naturalne i przyjazne dla oka. Oto kilka „trików”, które pomagają ten efekt osiągnąć…

Podłoga podłodze… równa i bez progów

W przypadku dużych tafli szkła na granicy tarasu i salonu: tarasowych okien od podłogi aż po sufit (lub prawie po sufit), wielkoformatowych drzwi tarasowych (przesuwnych czy rozwieranych), warto zastosować konstrukcje bezprogowe lub takie z progami minimalnymi. To nie tylko niezwykle estetyczna opcja, ale także bezpieczna dla dzieci i przyjazna dla osób niepełnosprawnych. Progi utrudniają poruszanie się po domu i fizycznie podkreślają granicę pomiędzy pomieszczeniami. W tym przypadku należy tę granicę zatrzeć. Zrównanie poziomów podłogi tarasowej i salonowej oraz zniwelowanie progu to pierwszy krok ku integracji tych przestrzeni.

Spójnie wykończenie pod stopami

Takie samo lub podobne wykończenie podłogi w części dziennej domu i sąsiadującej z nią części tarasowej powoduje nie tylko optyczne powiększenie tych przestrzeni, ale daje również wrażenie łagodnego przejścia między nimi. To szczególnie istotne, gdy okna i drzwi tarasowe w salonie nie są niczym przysłonięte, a widok zza nich w zasadzie „wdziera się” do środka. Mocno odcinająca się stylem czy kolorem podłoga tarasu może nie być wtedy optymalną opcją. Lepiej prezentuje się spójność. O ile to możliwe i uzasadnione w aranżacji, można na obu podłogach zastosować takie samo pokrycie – na przykład naturalne deski czy odpowiednio dobrane płytki. Podobny efekt osiąga się również barwą (nawet przy różnym materiałowo wykończeniu podłóg) albo na przykład podobieństwem faktury tych dwóch powierzchni.

Spinające całość akcenty aranżacji

Aby salon i taras „przenikały się”, nie tylko „przez szyby” dużych okien tarasowych, warto jeszcze nadać obu tym przestrzeniom cechy wspólne. Mogą to być na przykład donice o takim samym designie – ustawione i w salonie i na tarasie. Jeśli nie donice, to lampy (czy raczej osłonki lub abażury) albo charakterystyczne kształty (mebli, stolików). Wspólne mogą być jakieś mocne akcenty kolorystyczne czy deseniowe w dekoracjach – poduchy, pledy, narzuty. Sprawdza się każdy element, który w jakiś sposób spina wystrój salonu i aranżację tarasu, która – nawiasem mówiąc – musi również pasować do otoczenia domu, jego zewnętrznego wyglądu, stylu ogrodu etc.

Jeden styl i porównywalna jakość

To prosta zasada, lecz warto o niej przypomnieć – styl urządzenia salonu i aranżacja tarasu z dużymi drzwiami/oknami przesuwnymi lub stałymi przeszkleniami, powinny ze sobą korespondować – przynajmniej w zakresie – wystrój nowoczesny czy wystrój klasyczny. Jeśli stylistyka wyposażenia i wykończenia tych przestrzeni jest różna, taras wygląda jak „doklejony” do domu. O atrakcyjnym przenikaniu się przestrzeni czy „wychodzeniu” salonu na zewnątrz nie ma wtedy mowy. Podobnie niekorzystnie działa zbyt duża różnica jakościowa w meblach, dodatkach i materiałach wykończeniowych. Traktowanie tarasu po macoszemu i urządzanie go tym, co akurat ma się pod ręką albo jest niepotrzebne w domu, nie prowadzi zwykle do sukcesu aranżacyjnego. Dobre „ogranie” tarasu z dużymi przeszkleniami to duże wyzwanie.

 

***

Aranżacja tarasu z dużymi przeszkleniami – sięgnij po więcej inspiracji >>


Author: AMI

Get Connected