Okna rosną i zwiększają  swoją powierzchnię na naszych oczach. Coraz rzadziej produkowane są tradycyjne modele rozwieralno-uchylne, których wysokość wynosiła maksymalnie 150 cm. Ich miejsce zajmują ogromne przeszklenia, okna panoramiczne ciągnące się przez całą szerokość budynku czy szklane ściany od parteru aż po dach. Urzekła nas wizja „szklanych domów”?

Wielkie, szklane tafle to wciąż dla wielu Inwestorów synonim nowoczesności, symbol luksusu z amerykańskich filmów, którego niewątpliwą zaletą jest fakt, że powiększają optycznie wnętrza i rozjaśniają je ogromną ilością naturalnego światła. Dzięki nim nawet niewielki pokój dzienny będzie prezentował się lekko i przestrzennie.

Mniej ścian, więcej przeszkleń

Okazałe przeszklenia to jeden z dominujących trendów w projektach współczesnych domów. Architekci chętnie wykorzystują duże okna – budynek ze szklaną ścianą staje się oryginalny i prezentuje się bardziej „designersko”. Jego wnętrza nabierają „powietrza” i eleganckiego rysu, stają się słoneczne i funkcjonalne. Dom zyskuje ekologiczne doświetlenie, a promienie słońca wydobywają całe piękno jego aranżacji, subtelnie podkreślonej grą światłocieni, zmieniającą się w zależności od pory dnia.

Szklane tafle i konstrukcje przesuwne pozwalają w estetyczny i niewymuszony sposób łączyć przestrzeń salonu z przydomowym tarasem lub ogrodem. Szkło to doskonały sposób na zatarcie granicy między tym, co wewnątrz i na zewnątrz – subtelny i nieinwazyjny, a przy tym niezwykle bezpieczny i funkcjonalny. Wystarczy tylko odpowiednio połączyć salon i taras za pomocą przeszklonych konstrukcji przesuwnych, by zyskać dodatkową przestrzeń na relaks, rodzinne posiłki i towarzyskie spotkania.

Ponadczasowe piękno

Mocną stroną szkła jest jego uniwersalność – doskonale odnajduje się zarówno w nowoczesnych wnętrzach, jak i modernizowanych lub stylizowanych obiektach „z duszą”. Trudno oprzeć się urokowi przepięknego widoku z okna, które właściwe staje się wielką, szklaną ścianą. To widok „w jakości HD”, finezyjnie kadrowany delikatnym profilem.

W projektach loftowych, industrialnych lub rustykalnych doskonale sprawdzą się szprosy – listwy dzielące skrzydło okienne lub drzwiowe na mniejsze pola. Taki element pozwoli na bardziej harmonijne „wtopienie” szklanej tafli w zaaranżowaną przestrzeń, dodając jej stylu i charakteru. Takie przeszklenia stają się ozdobą samą w sobie – nic więc dziwnego, że szklane konstrukcje przesuwne wykorzystywane są również jako ścianki działowe.

Okno nieotwieralne

Ponad połowa przeszkleń w nowopowstających domach jednorodzinnych to połączenie okien nieotwieralnych (FIX) i konstrukcji przesuwnych. Wykorzystanie okien stałych pozwala na stworzenie naprawdę wielkich przeszkleń – ich gabarytów nie ogranicza wytrzymałość okuć czy miejsce osadzenia, za to są szczelniejsze i przepuszczają więcej światła (większa powierzchnia szyb ze względu na brak otwieranego skrzydła). Ich podstawową zaletą jest jednak cena – FIXy są nawet o 30% tańsze niż ich otwieralne odpowiedniki o tych samych gabarytach. Połączenie przeszklonych drzwi przesuwnych i okien nieotwieralnych niweluje wady tych drugich – konstrukcję łatwo jest utrzymać w czystości, a pomieszczenie w każdej chwili możemy przewietrzyć.

Wielkie przeszklenia z wykorzystaniem okien nieotwieralnych królują również w budynkach wielorodzinnych. Deweloperzy chętnie łączą tradycyjne okna z doświetleniem dolnym lub bocznym – z uwagi na normy określające wymaganą ilości naturalnego światła w danym pomieszczeniu.

Czas na aluminium

Tam, gdzie wielkość przeszkleń staje się naprawdę imponująca, pojawiają się aluminiowe profile. Decydujące są właściwości tego metalu – jego statyka i mały ciężar własny, w porównaniu z PCV, pozwala na tworzenie ogromnych, oszklonych konstrukcji. Aluminium jest materiałem niezwykle podatnym na formowanie, dzięki czemu możliwe jest stworzenie okien o najbardziej wymyślnych kształtach. Ponadto, dzięki dużej wytrzymałości i stabilności, wyprodukować można zarówno wąskie i delikatne profile, jak i duże ramy do ciężkich przeszkleń.

Przekonanie o wyjątkowości i elitarności aluminium wynika również z uzyskanych rozwiązań, których nie zrealizujemy przy udziale PCV: ukryte skrzydła, okna całoszklane, szerokie narożne drzwi przesuwne z ruchomym słupkiem czy wielkogabarytowe przeszklenia.

Przezroczyste i delikatne – a jednak drzemie w nich ukryta siła – nie tylko aranżacyjna. Wielkie przeszklenia zmieniają bryłę budynku, ozdabiają elewację, rozjaśniają wnętrza i otwierają dom na otaczający go krajobraz. Postęp technologii powiększa okna – zmieniając małe prostokąty w szklane ściany.


Author: Mariusz

Get Connected